Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2007
''Srebrna Cieszynianka'' dla Joanny Marekwicy - Piełki

Podczas tradycyjnej "Uroczystej Sesji Rad Gmin Ziemi Cieszyńskiej", która odbyła się 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie Laurem "Srebrnej Cieszynianki" uhonorowana została Joanna Marekwica - Piełka.

Laur został wręczony przez Wójta Gminy Istebna Danutę Rabin oraz Przewodniczącego Rady Gminy Istebna Jana Gazura.

W trakcie ceremonii Laurami uhonorowano 12 osób szczególnie zasłużonych dla gmin Ziemi Cieszyńskiej.

Podczas uroczystości wspaniale zaprezentował się zespół "Istebna", którego występ został nagrodzony długotrwałą owacją.

Fotoreportaż z uroczystości w Teatrze im. Adama Mickiewicza - tutaj...

Życiorys Laureatki (wg okolicznościowego wydawnictwa):

Joanna Marekwica-Piełka, zamieszkała w Istebnej urodziła się w 1920 r. w wielodzietnej rodzinie Jerzego i Zuzanny Marekwiców w Istebnej.

Jak na ówczesne czasy już w okresie szkolnym wykazywała się swoimi ambicjami i zdolnościami. Dzięki przychylności wielu ludzi i zbiegowi okoliczności różnych życiowych sytuacji ukończyła Studium Pielęgniarstwa i otrzymała upragniony zawód pielęgniarki. Zawód ten pomógł jej w niesieniu pomocy i służeniu drugiemu człowiekowi.

Od początku swojej pracy zawodowej związana była z Ośrodkiem Zdrowia w Istebnej, gdzie ściśle współpracowała z dr Janem Raszykiem miejscowym lekarzem. Pod jego kierunkiem zdobywała ogromne doświadczenie zawodowe.

Swoją służbę pielęgniarki wykonywała z największym poświęceniem. Niezależnie od pogody, pory roku docierała do wszystkich chorych, którzy wzywali pomocy.

Przez całe swoje zawodowe życie brała czynny udział w społecznych pracach tutejszego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża wraz z Emilem Rychłym i Janiną Kaczmarzyk organizując akcję krwiodawstwa.

Pani Joanna Marekwica-Pięłka do dziś udziela się w wielu pracach społecznych Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Nr l w Istebnej będąc jej czynnym członkiem.

Wpajane w rodzinnym domu zasady uczciwości, rzetelnej pracy godności człowieka przeniosła na cale swoje życie. Swoją pracą dla drugiego człowieka pokazała wielkość swojego Człowieczeństwa.

Dodał: jk Dodano: 2007-11-12, godz. 09:30