Informator » Instytucje i firmy » Parafie i Kościoły
Kapłański Konwent w Koniakowie

W każdy wtorek w Oktawie Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego na Śląsku, co roku w innej parafii dekanatu odbywa się tzw. Konwent Wielkanocny (sł. konwent łac. - zgromadzenie, spotkanie).

Tradycja ta sięga czasów, gdy nasze parafie należały jeszcze najpierw do archidiecezji wrocławskiej, potem do diecezji katowickiej.
Głównym celem konwentu, jest odprawienie Mszy św. za zmarłych kapłanów oraz modlitwa o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Jest to też okazja do spotkania się wiernych ze wszystkimi duszpasterzami pracującymi w dekanacie.

Dekanat Istebniański składa się z 6. parafii katolickich (tradycyjne nazwy: Istebna, Jaworzynka, Koniaków, Kubalonka, Stecówka, Trzycatek), konwent odbywa się co roku w innej parafii.

W tym roku uroczystością konwentu zaszczycono po sześciu latach Parafię św. Bartłomieja w Koniakowie. Mszę św. sprawowali wszyscy obecnie pracujący w dekanacie księża. Kazanie na temat powołania i życia kapłańskiego wygłosił ks. mgr Jakub Krupa.

Warto, dla przypomnienia, wymienić nazwiska obecnie pracujących wśród nas księży:

1. Ks. prał. Jerzy Patalong - dziekan dekanatu i proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Istebnej, z wikariuszem, ks. Marcinem Bytomskim,
2. Ks. kan. Jerzy Palarczyk - proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Jaworzynce, z wikariuszem, ks. Jakubem Krupą,
3. Ks. kan. Jerzy Kiera - proboszcz parafii św. Bartłomieja Ap. w Koniakowie, z wikariuszem, ks. Krzysztofem Gworkiem,
4. Ks. Bogusław Golarz - administrator parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Kubalonce,
5. Ks. Jacek Wójcik - proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce,
6. Ks. kan. Borys Kroczek - proboszcz parafii Matki Bożej Frydeckiej na Trzycatku,
7. O. Syrach Janicki OFM - przełożony  pustelni franciszkańskiej na Śliwkuli,
8. Ks. Jarosław Ogrodniczak - rekolekcjonista Domu rekolekcyjnego Emaus w Koniakowie.

We Mszy św. uczestniczyła bardzo liczna rzesza wiernych z Koniakowa i innych parafii dekanatu. Zaproszono rodziny z Koniakowa, z których pochodzą księża i klerycy: † ks. Jakub Gazur, ks. Damian Suszka, ks. Henryk Waszut, ks. Krzysztof Rębisz, kleryk Marek Białożyt i kleryk Damian Kamieniarz.

Konwent, to spotkanie specjalne, mające wyjątkowy charakter i wymowę. Wyraża jedność Kościoła, w którym Chrystus Zmartwychwstały uczy, prowadzi i zbawia kolejne pokolenia swoich uczniów. Posługuje się wybranymi i powołanymi spośród nas ludźmi, którzy sami jako uczniowie wierzący w Chrystusa, umacniają swoich braci w wierze.

Tekst - Jan Gazur
Konsultacja - Ks. Jerzy Kiera