Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Wielkie osiągnięcie Zespołu ''Istebna''

Materiał przygotował Tadeusz Papierzyński

Fantastycznie wypadł Zespół Regionalny „ISTEBNA” podczas VIII Konkursu im. Michała Kosińskiego o Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF 2008 w Puławach. W stawce najlepszych polskich zespołów nasza „Istebna” zdobyła wyróżnienie II stopnia.

Wyniki:
Grand Prix – Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”
Wyróżnienie I stopnia – Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk”
Wyróżnienie II stopnia – Zespół Regionalny „Istebna” z Istebnej
Wyróżnienie III stopnia – Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia

Konkurs odbył się w dniach 5 - 8 czerwca w Puławach. Towarzyszyły mu koncerty w okolicznych miejscowościach – „Istebna” tańczyła w Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu.

Oprócz konkursu o Grand Prix (prezentacja własnego regionu) zespoły rywalizowały w konkursach na najlepsza prezentację tańców narodowych, tańców lubelskich, a także w kategorii programów premierowych.

W składzie jury konkursu zasiedli wybitni specjaliści:
Dr Ryszard Teperek – choreograf
Janina Kalicińska – choreograf
Dr Maria Kapaczyńska – choreograf
Jerzy Dynia – muzyk
Dr Krysztof Heering – muzyk
Norbert Późniewski – sekretarz jury

Festiwalowi towarzyszyła znakomita atmosfera, o którą starali się organizatorzy oraz przedstawiciele polskiej sekcji CIOFF. Przez wszystkie dni wraz z zespołami przebywał Przewodniczący Polskiej Sekcji CIOFF  - Pan Jerzy Chmiel, będący zarazem wiceprezydentem światowego CIOFF-u, który osobiście wręczał nagrody i gratulował laureatom.

Zespoły uczestniczące w festiwalu w Puławach:

Zespół Regionalny „Istebna” z Istebnej
Mazurski Zespół Pieśni i Tańca „Ełk”
Estrada Regionalna „Równica” z Ustronia
Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław
Zespół Pieśni i Tańca Akademii Rolniczej w Lublinie „Jawor”
Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” z Legnicy
Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”
Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta Żywca „Ziemia Żywiecka”

Pomimo tak znakomitych uczestników „Istebna” pokazała się z bardzo dobrej strony reprezentując zarówno zespół jak i całą naszą gminę.

CIOFF - Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - strona internetowa polskiej sekcji...

Na pierwszym zdjęciu Zespół "Istebna" z Przewodniczącym Polskiej Sekcji CIOFF - Panem Jerzym Chmielem tuż po ogłoszeniu wyników

Dodał: jk Dodano: 2008-06-09, godz. 20:26