Gmina Istebna » Urząd Gminy » Projekty krajowe » Programy społeczeństwa informacyjnego » Gminne Centrum Informacji (CGI) » Gminne Centrum Informacji - Aktualności
Program „Przyjaciele Natury” w przedszkolach

Rozpoczęła się pierwsza edycja programu edukacyjnego „Przyjaciele Natury”, organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia oraz Firmę Tymbark, która skierowana jest do przedszkoli w województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. W ramach programu przedszkola będą miały za zadanie przygotowanie szeregu projektów, których celem jest edukacja i ochrona natury. Wszystkie przedszkola otrzymają materiały merytoryczne, scenariusze zajęć wraz z propozycjami zabaw dla dzieci. Przedszkola, które zrealizują program, według określonych zasad, otrzymają zaszczytny tytuł „Przyjaciel Natury” i dodatkowe nagrody.

Program organizowany jest przez Fundację Nasza Ziemia, przedstawiciela i organizatora Akcji „Sprzątanie Świata” w Polsce oraz Firmę Tymbark, producenta soków dla dzieci Kubuś. Akcja ma charakter pilotażowy i będzie realizowana od września 2008 roku do maja 2009 roku w czterech województwach: lubelskim, małopolskim, śląskim i warmińsko-mazurskim. Patronat nad programem objęło Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronat mediowy nad programem objęły magazyny: „Przedszkolak” i „Bliżej Przedszkola”.

„Edukacja od najmłodszych lat jest najważniejsza, dla kształtowania postaw dorosłych. „Czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał. Program „Przyjaciele Natury” daje szansę, aby zamiłowanie do ekologii zaszczepić jak najwcześniej. To jest prosty sposób na to, aby następne pokolenia jeszcze bardziej, niż my dbały o środowisko - mówi Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia.

„Uważam, że tak samo, jak uczymy dzieci szacunku dla słabszych, wrażliwości, czy odpowiedzialności za własne czyny, powinniśmy uczyć je podejmowania działań mających na celu ochronę natury. Zasady programu „Przyjaciele Natury”, zostały opracowane tak, aby nauka natury była przyjemnością zarówno dla nauczycieli, jak i dzieci. Mam nadzieje, że nasza propozycja spotka się z ich zainteresowaniem” - mówi Dariusz Czech, prezes Tymbarku.

Wszystkie przedszkola otrzymają materiały merytoryczne, scenariusze zajęć wraz z propozycjami zabaw dla dzieci oraz wykaz kryteriów, które muszą spełnić, aby ubiegać się o tytuł „Przyjaciele Natury”. Materiały zostały opracowane przez znanych ekologów i metodyków. W ramach programu przedszkola będą miały za zadanie przygotowanie szeregu projektów, których celem jest edukacja i ochrona natury np. zorganizują przyrodnicze wycieczki, ekologiczne akcje z okazji np. Pierwszego Dnia Wiosny, konkursy plastyczne i muzyczne oraz przedstawienia dla rodziców, i wiele innych ekologicznych działań.

Przedszkola, które zrealizują program, według określonych zasad, otrzymają zaszczytny tytuł „Przyjaciele Natury” potwierdzony Certyfikatem, dodatkowe materiały edukacyjne oraz drobne upominki i dyplomy dla dzieci.

Raporty z przeprowadzonych działań przedszkola powinny przesyłać do 31 marca 2008 roku na adres: Tymbark–GMW Sp. z o.o. Sp. k., 34-650 Tymbark 156 z dopiskiem: „Przyjaciele Natury” (decyduje data stempla pocztowego).

Więcej informacji o programie oraz regulamin dostępne są na stronie www.przyjacielenatury.pl

Wszystkich dodatkowych informacji z przyjemnością udzielą:

Paulina Kołodko tel. 033 870 84 64, e-mail: p.kolodko@maspex.com.pl

Dorota Liszka tel. 033 873 15 99, e-mail: d.liszka@maspex.com.pl