http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Archiwum aktualności kulturalnych 2008
Nagroda im. Karola Miarki dla Małgorzaty Kiereś

Małgorzta Kiereś z Istebnej - etnograf i dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle - została laureatką przyznawanej od 1983 roku prestiżowej Nagrody im. Karola Miarki. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 22 października w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Gratulujemy!

Więcej:
Strona Województwa Śląskiego...
Strona Biblioteki Śląskiej...


Małgorzata Kiereś
urodzona 22 listopada 1956 r. w Cieszynie - pochodzi z Istebnej gdzie również mieszka.

Absolwentka Katedry Etnografii Słowian Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Etnolog i od 1980 roku dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle. Animator życia społeczno -  kulturalnego, prelegent ok. 1000 prelekcji z zakresu kultury, dialektolog, członek Wojewódzkiej Komisji Egzaminacyjnej Przewodników Beskidzkich, członek Rady Programowej Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku – Białej, członek Rady Programowej Programu Talenty pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki, członek Polskiego Towarzystwa Etnologicznego w Warszawie, członek Towarzystwa Miłośników Wisły, Radna Powiatu Cieszyńskiego, członek Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Kultury przy Radzie Powiatu Cieszyńskiego. Prowadząca zajęcia dla studentów Animacji  Społeczno – Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim Filia w Cieszynie z zakresu muzealnictwa. W 2008 r. wyróżniona przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Badaczka obrzędowości dorocznej w społecznościach zróżnicowanych religijnie oraz ludowego stroju. Konsultant wielu decyzji z zakresu kultury, autorka scenariuszy i komisarz wielu etnograficznych wystaw czasowych m.in. - Beskidzkie zioła "Mandory",  Postaci ulubionych bajek, Anioł w oczach dziecka, W kuźni, Zagroda pszczelarska. Czadecka ojcowizna, Zróżnicowanie religijne społeczności Beskidu Śląskiego, Wiślańscy muzykanci, Od Mikołaja do Trzech Króli - zrealizowana w Muzeum Beskidzkim w Wiśle i w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Rzeźba ludowa województwa bielskiego etc... 

Autorka trzech publikacji książkowych, redaktor opracowań popularnonaukowych, autorka 9 artykułów naukowych, ok. 120 artykułów popularyzujących wiedzę o regionie. Opracowania książkowe to m.in. "Strój górali wiślańskich" - Towarzystwo Miłośników Wisły, Wisła 2002; "O. Leo Tempes. Pierwszy Misjonarz Beskidu Siąskiego, Studia i Materiały do Dziejów Historii i Kultury Beskidu Siąskiego", z. 2, Istebna 2002; "Strój górali śląskich, Studia i Materiały do Dziejów Historii i Kultury Beskidu Śląskiego", z.3, Istebna 2003; "Doroczna obrzędowość w społecznościach zróżnicowanych religijnie na pograniczu polsko - czesko - słowackim" Istebna 2007. Przygotowała wstępną koncepcję i materiały do pierwszej historyczno etnograficznej Monografii Gminy Istebna. Jest też redaktorem popularno - naukowych opracowań, do których należą m.in. "200 lat Katolickiej parafii p.w. Dobrego Pasterza w Istebnej. Studia i Materiały do Dziejów Historii i Kultury Beskidu Śląskiego", z.1, Istebna 1994; "Dawne rzemiosło w Beskidzie Śląskim w badaniach Andrzeja Podżorskiego", Wisła 1994. Redaktor pierwszych dwóch tomów "Monografii Wisły" - "Środowisko przyrodnicze"; "Dzieje wsi Wisła do 1918 roku".

Na zdjęciu: Małgorzata Kiereś wśród tegorocznych laureatów Nagrody im. Karola Miarki (źródło: www.silesia-region.pl)

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2008-10-23, godz. 13:48