Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2008
Nasi sąsiedzi ze Słowacji mają nowy Kościół

W sobotę 6 grudnia 2008 u naszych południowych sąsiadów, w miejscowości Čierne, miało miejsce niezwykle doniosłe wydarzenie - uroczystość konsekracji nowo wybudowanego Kościoła. Mszy Świętej z udziałem około 30 księży i diakonów przewodniczył ks. Biskup Tomasz Galis ordynariusz diecezji żilińskiej.
   W uroczystości uczestniczyły władze Čiernego ze starostą Pavlem Gomolą na czele a także władze sąsiednich miejscowości również reprezentowane przez starostów. Odpowiadając na zaproszenie ks. Biskupa oraz Starosty-Gospodarza, w uroczystości brali udział również przedstawiciele władz Gminy Istebna w osobach Jana Gazura - Przewodniczącego Rady Gminy i Józefa Poloka - Viceprzewodniczącego Rady Gminy.
   Na uwagę zasługuje bardzo liczny udział wiernych nie tylko z Čiernego ale także z okolicznych miejscowości. Byli także widoczni mieszkańcy naszej Gminy.
   Uroczystości towarzyszyła bogata oprawa muzyczna, wzorowa organizacja, radość mieszkańców oraz wyjątkowo ładna pogoda. Nowo konsekrowana świątynia jest pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 2006. Postępowały one bardzo szybko, gdyż do listopada tego samego roku budowa w stanie surowym była już pod dachem!
   Kościół został zaprojektowany przez małżeństwo architektów Marię i Lubomira Zaymusów.  Jest nowoczesny i funkcjonalny, posiada ogrzewanie i klimatyzację. Stoi w widocznym miejscu gdyż znajduje się on około 50 m od drogi Zwardoń - Czadca (po prawej stronie jadąc w kierunku Czadcy).
   Ciekawostką jest, że dotychczas mieszkańcy Vysnego Konca - przysiółka Čiernego korzystali z posługi duszpasterskiej w kaplicy zorganizowanej w tutejszej, nieopodal mieszczącej się szkole.
   Na uwagę zasługuje również fakt, że diecezja żilińska, której przewodzi biskup Galis jako jej pierwszy ordynariusz, jest bardzo młoda. Utworzona została dekretem Papieża Benedykta XVI w lutym 2008 roku poprzez wydzielenie jej z dotychczasowej diecezji nitrzańskiej.
Diecezja żilińska ma 10 dekanatów, w tym dekanat Czadca do którego należy parafia Čierne.
   Wierni, którzy do 29 czerwca 2009 r. nawiedzą ten Kościół mogą pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny.
Dodał: AL Dodano: 2008-12-10, godz. 14:06