Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
''Czasy są takie jacy my jesteśmy''

Poniższy tekst oraz zdjęcia przygotowali realizatorzy projektów z Gimnazjum im. Jana Pawła II

Przyjedź, odkryj to, czego nie widzisz na co dzień i pokochaj jeszcze bardziej!!

Od miesiąca października młodzież Gimnazjum im. J. Pawła II w Istebnej realizuje dwa projekty w ramach Rządowego programu:
- Rozwoju edukacji na obszarach wiejskich w latach 2008 -2013, kształcenie umiejętności społecznych i życiowych, kształtowanie właściwych relacji w kontaktach międzyludzkich
"Przyjedź, poznaj, pokochaj. Moje korzenie moją dumą"
- Wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w 2008 roku, aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego organizacji pozarządowych
"Ja uczę ciebie, Ty uczysz mnie"

Motto programu:
"Czasy są takie jacy my jesteśmy"
                         (Św. Tomasz z Akwinu)

Celem pierwszego projektu było między innymi odkrycie na nowo piękna naszej okolicy i ukazanie jej niewątpliwych uroków.
Realizując to zadanie grupy młodzieży pod okiem opiekunów przemierzały znaczne tereny swoich wsi w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, wykonując ciekawe zdjęcia widoków oraz obiektów.
Równolegle zbieraliśmy stare zdjęcia i w tych samych miejscach wykonywaliśmy nowe.
Dzięki dużemu zaangażowaniu młodzieży i przychylności osób dorosłych, mogliśmy zebrać ogrom fotografii przedstawiających uroki Trójwsi oraz pokazać zmiany, jakie  zaszły na przestrzeni lat.
Projekt ten pozwolił odkryć niewątpliwe talenty niektórych młodych ludzi w dziedzinie fotografii
Z tysięcy zdjęć, które zostały wykonane, do wywołania z bólem serca, mogliśmy wybrać tylko nieznaczną część ze względu na ograniczone możliwości finansowe.
Wystawa prac znajduje się w holu budynku Gimnazjum. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Naprawdę warto.

W kolejnym projekcie Gimnazjaliści z Istebnej wraz z opiekunami, nawiązali współpracę z uczniami i nauczycielkami ze Świętochłowic.
W dniach 28-30 XI 2008 r. zwiedzali Śląsk, mieszkając w Gimnazjum nr. 3 w Świętochłowicach. Młodzież wspólnie  zwiedzała:
- Kopalnię Luiza w Zabrzu,
- Planetarium w Chorzowie,
- Górę św. Anny ( Bazylikę, Grotę Ludzką, Pomnik Czynu Powstańczego, Amfiteatr, Ołtarz Papieski),
- Zamek w Mosznej,
- ZOO w Chorzowie,
- Stadion Narodowy w Chorzowie,
- Dwukrotnie uczestniczyła w seansach filmowych, w tym jeden 3D.

Podczas tej podróży oprócz ogromu wiedzy pozyskaliśmy nowe znajomości.
W dniach 13-15 XII 2008r ,gościliśmy w swoich murach naszych już kolegów i koleżanki ze Świętochłowic. Wspólnie pojechaliśmy na kulig na wozach, kąpaliśmy się w basenie w Hotelu Gołębiewski, zwiedziliśmy ciekawe zakątki naszej miejscowości, rozegraliśmy mecze piłki ręcznej, siatkowej, nożnej, koszykówki. Przeprowadziliśmy wspólne konkursy i
debaty.
Spotkania te zaowocowały nawiązaniem nowych znajomości. Zyskaliśmy nowych kolegów i koleżanki z którymi utrzymujemy stale kontakt.
W ramach projektu przygotowany został również spektakl jasełkowy "Otworzyły się ich oczy", do którego dekoracje, stroje i rekwizyty przygotowała młodzież pod kierunkiem nauczycieli. W przedstawieniu wzięły również udział dzieci z gminnego przedszkola. Został on wystawiony  w okresie przedświątecznym.
Grupa młodzieży prowadziła również zajęcia dla przedszkolaków.
Gimnazjaliści opracowali wspólne zabawy, naukę piosenek i pomogli w pracach związanych ze świąteczną dekoracją sal.

Autorami i pomysłodawcami projektu są:
Emilia Jałowiczor-Zabielska - ZSG i PP Świętochłowice
Ewa Czumak - Gimnazjum Istebna
Katarzyna Czulak - Gimnazjum Istebna
Joanna Banaś - ZSG i PP Świętochłowice

Nad całością dzielnie czuwał  i wspierał duchowo realizatorów w chwilach, w których niewątpliwie uprzykrzano nam pracę  Dyrektor Gimnazjum mgr Bogdan Ligocki.
Dodał: jk Dodano: 2009-01-05, godz. 11:16