Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej » Zespół Regionalny ''Istebna'' - Aktualności
Zespół ''Istebna'' w Rumunii - foto...

Tekst i zdjęcia przygotował Tadeusz Papierzyński

Osiem zespołów z ośmiu europejskich krajów wzięło udział w trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Garofita Pietrei Craiului” w rumuńskim mieście Braszów. Polskę reprezentował nasz Zespół Regionalny „Istebna”, zaś inne zespoły pochodziły z Serbii, Słowenii, Macedonii, Cypru, Bułgarii, Węgier oraz gospodarze.

Braszów jest ulubionym przez zagranicznych turystów miastem w Rumunii, przez Polaków często porównywany z Krakowem, ze względu na urokliwe stare miasto, liczne kamienice i najładniejszy w tym kraju rynek. Nad miastem góruje szczyt Tampa (955m n.p.m.), na którego zboczu usytuowany jest w stylu holywoodzkim napis BRASOV, zaś porastające go lasy stanowią siedlisko licznych niedźwiedzi, które ponoć często schodzą z góry w poszukiwaniu jedzenia nawet w pobliże starego miasta. Nam niedźwiedzi spotkać się nie udało, byliśmy za to na zamku Drakuli w miasteczku Bran, a także zobaczyliśmy klasztor prawosławny i cerkiew w miejscowości Sambata oraz muzeum i zamek w miasteczku Fagaras.

Organizatorzy zadbali, aby występy odbywały się w atrakcyjnych miejscach, zarówno dla widzów, jak i występujących, stąd na przykład koncerty na rynku braszowskim. Były też oficjalne spotkania z władzami miasta i mediami, jak i mniej oficjalne spotkania integracyjne zespołów. Ogólnie podczas całego festiwalu panowała bardzo sympatyczna atmosfera, żywiołowe nasze koncerty nagradzano gorącymi oklaskami, rozdaliśmy mnóstwo materiałów promocyjnych, zaś inne zespoły nam gratulowały wysokiego poziomu i chętnie nawiązywały kontakty na przyszłość.
Dodał: jk Dodano: 2009-07-16, godz. 09:07