Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2009
Międzynarodowy obóz młodzieżowy w Istebnej

„Transgraniczny, młodzieżowy obóz językowo-turystyczny – Istebna 2009”
odbył się w istebniańskim Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Uczestniczyła w nim młodzież z Polski, Czech i Słowacji w równej liczbie po 15 osób z każdego kraju. Uczniowie pochodzili, oprócz Istebnej z Jablunkova, Wendryni, Mostow u Jablunkova, Ropicy (Republika Czeska) i Czernego (Słowacja). Grupom towarzyszyli po dwaj opiekunowie, którzy w pełni uczestniczyli w 10-dniowym obozie. Młodzież szybko się zintegrowała, tłumacząc sobie wzajemnie niezrozumiałe słowa, często na wesoło i gestykulując. Harmonogram dnia widniał w trzech językach w holu gimnazjum, a w trakcie wspólnych działań powstał słowniczek słów, które były przez młodzieży najczęściej używane, albo wzbudzały ciekawość. W ramach pobytu gimnazjalistów w naszej gminie zostały zrealizowane wspólne zajęcia dydaktyczne, sportowe, artystyczne, a także turystyczne i krajoznawcze.
Szczególną atrakcją dla młodzieży były wycieczki: Pętla Beskidzka, Kraków-Wieliczka i Wisła, które były bardzo ważnym elementem założeń projektu, sporządzonego w związku z dofinansowaniem, o który gmina się stara w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2007-2013.
Najważniejszym aspektem obozu było wielkie zadowolenie młodzieży, nawiązanie nowych kontaktów koleżeńskich i transgranicznych, osłuchanie się z językiem sąsiadów i wielki żal w dniu wyjazdu „oblany” rzewnymi łzami.
Na uwagę zasługuje również fakt, że młodzi ludzie byli wyjątkowo udaną, nie sprawiającą problemów i otwartą grupą, która ceniła wspólną zabawę i działania. Bardzo pomocni, odpowiedzialni i wykazujący wyjątkowo profesjonalne przygotowanie byli opiekunowie: Beata Kawulok, Michał Nosowicz, Dana Mruzkova i Darina Mruzkova za co jako organizator serdecznie im dziękuję. Podziękowania kieruję również do opiekunów grupy słowackiej za współpracę oraz udział korespondencyjny w organizacji obozu.

Moje podziękowania składam również wszystkim osobom i jednostkom, które przyczyniły się do wszelkich działań związanych z obozem, uatrakcyjnieniem programu i życzliwością. Szczególne podziękowania składam Panu Jarosławowi Brożynie – dyrektorowi Hotelu Gołębiewski w Wiśle za  umożliwienie młodzieży skorzystania z atrakcji hotelu, Panu Dariuszowi Hamplowi, reprezentującemu NZOZ Welux sp.z o.o, za stworzenie obozowiczom możliwość skorzystania z Parku Wodnego Tropikana, Pani Małgorzacie Wisełce, współorganizującej wyjazdy dla młodzieży za współpracę, dyrekcji i pracownikom gimnazjum, jak również Pani Wójt - Danucie Rabin za wykazane zainteresowanie i udział w działaniach oraz pracownikom Gminnego Zespołu ds Oświaty i Urzędu Gminy w Istebnej.

Materiał przygotowała koordynator obozu Agnieszka Marekwica

Foto - Michał Nosowicz