http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Dom Trzech Narodów
Niezwykły koncert pamięci Jana Wałacha - foto...

Prawdziwym wydarzeniem artystycznym okazał się zorganizowany przez Galerię "Kukuczka" koncert poświęcony pamięci Jana Wałacha, który odbył się 8 sierpnia w Salonie Sztuki Domu Trzech Narodów w Istebnej Jasnowicach.

Poniższy materiał przygotowała Joanna Kohut

Na samym początku imprezy głos zabrał właściciel Galerii Jan Kukuczka. Przywitał zebranych gości: Panią Wójt Danutę Rabin, byłego prezydenta miasta Tychy Jana Jamróżkiewicza, Cecylię Kukuczkę, rodzinę Wałachów, rodzinę Konarzewskich i pozostałych licznie zebranych.

Wprowadzając w charakter imprezy i oddając Wielkość Człowieka, Jana Wałacha, dla którego przygotowana została uroczystość Pan Jan powiedział:" 8 sierpnia 1884 roku w rodzinie Wałachów górali istebniańskich urodził się Wielki Góral, Wielki Człowiek, Wieli Malarz, Wielki Polak".

W imprezie wziął udział znakomity malarz Piotr Jakubczak z Tarnowa, autor portretów najznakomitszych postaci Beskidzkiej Trójwsi, które można podziwiać w holu Galerii w Domu Trzech Narodów. Twarze te są świadectwem naszej odrębności kulturowej, pięknych korzeni i tożsamości.

Muzyczną część imprezy rozpoczął Józef Skrzek wyjątkowym utworem : "Twój dom wschodzącego słońca", wspólnie z Kapelą Wałasi wykonał utwór: "Serce Górala i Groń" a potem wprowadził zgromadzoną publicznść w klimat, głębię i piękno muzyki utworu "Ziemia".

125 rocznicę urodzin Jana Wałacha wyjatkową mużyką uczciła Kapela Walasi & Lasoniowie. Dźwięki zagranych przez nich utworów trafiły w najgłębsze uczucia zgromadzonych, tak że w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszenia, zaś kalpela zebrała potężny aplauz. Towarzysko z kapelą zagrała Pani Barbara Pakura wspaniała pianistka. Wykonany w tym składzie utwór pochodzi z płyty "Wołanie".

Kolejną gwiazdą wieczoru był Stanisław Deja. Laureat międzynarodowych koncertów pianistycznych. Wybitny interpretator muzyki Mozarta i Chopina, ceniony jako kameralista i wrażliwy akompaniator. W swoim programie przedstawił muzykę Chopina. Muzyczną część imprezy zamknął występ Izabeli Zwias, wykonującej piosenkę Krystyny Pronko: "Jesteś lekiem na całe zło".

Część oficjlną zamknął Pan Jan Kukuczka. Głos podsumowujacy zabrała także Pani Wójt Danua Rabin. Dziękując Państwu Kukuczkom wyraziła swoje nadzieje, że rozpoczęte tutaj prace i podjete inicjatywy bedą owocowały w przyszłości. Organizatorzy zauroczeni wspaniałym występem Pani Wójt zapomnieli zaprosić zebranych na kolejne urodziny Jana Wałacha. Za co przepraszamy i niniejszym czynimy.

Dziękuję wszystkim osobom przybyłym na koncert. Wieczór był okazją do refleksji na temat czasów, których Jan Wałach stał się ikoną. Z pewnością było to prawdziwe święto Muzyki oparte na magicznych dźwiękach instrumentów.

Fotogaleria - cz. 1 - tutaj...

Fotogaleria - cz. 2 - tutaj...
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2009-08-09, godz. 18:50