Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2009
Umowa na Istebną podpisana

W siedzibie Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Krakowie Starosta i Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego podpisali umowę o dofinansowaniu projektu „ Zwiększenie dostępności komunikacyjnej pogranicza polsko-słowackiego wokół Trójstyku w gminach Istebna i Čierne ”. Sygnatariuszami umowy są Powiat Cieszyński i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013. Liderem projektu jest Powiat Cieszyński, a partnerem gmina Čierne.

Po stronie polskiej obejmuje on przebudowę drogi powiatowej przez centrum Istebnej, która stanowi połączenie Dróg Wojewódzkich 941 oraz 943. Prowadzi przez najbardziej atrakcyjną pod względem starej zabudowy góralskiej część Istebnej m.in. tradycyjnie zabudowany przysiółek z wieloma atrakcjami turystycznymi związanymi z dziedzictwem kultury Górali Beskidu Śląskiego. Jest także znaczącym skrótem do przejścia granicznego Zwardoń- Skalité. Powiat otrzyma na zadanie ponad 9,5 mln zł. co stanowi 85 % kosztów inwestycji, pozostała część, czyli około 1,7 mln zł, pochodzić będzie z naszego budżetu.

Słowacy natomiast w ramach projektu przebudują drogę przez centrum miejscowości Čierne, która stanowi główny szlak prowadzący do Trójstyku i do planowanego połączenia drogowego pomiędzy Istebną i Čiernym, po wybudowaniu drogi ekspresowej D3 Svrčinovec-Skalité. Drogi te są ważnymi elementami infrastruktury komunikacyjnej pogranicza polsko-słowackiego wokół Trójstyku – mówi Starosta Cieszyński Czesław Gluza.
Całkowita wartość inwestycji ma wynieść ponad 16,5 mln zł. , z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie 14,2 mln zł. Przetarg na zadanie zostanie ogłoszony we wrześniu b.r., a zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2010 r.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Cieszynie
Dodał: jk Dodano: 2009-08-17, godz. 20:02