http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2009
Dzieci powodzian ze Świdnicy w Istebnej

Poniższy materiał opracował Józef Polok

W odpowiedzi na apel Rzecznika Praw Dziecka, członek Zarządu Województwa Śląskiego pan Mariusz Kleszczewski w porozumieniu z dyrektorem Wojewódzkiego Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej panem Mirosławem Rzepką zorganizował kolonie rehabilitacyjne dla 31 osobowej grupy dzieci z terenów objętych powodzią z miejscowości Świdnica i okolic w województwie dolnośląskim.

Wojewódzkie Centrum Pediatrii zajęło się organizacją bazy hotelowej oraz szeregu wycieczek, które finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszystkie dzieci są objęte opieką lekarską i rehabilitacyjną przez WCP „Kubalonka” w Istebnej.
 
W ramach świadczeń medycznych dzieci mają badania pediatryczne oraz udzielane są im świadczenia rehabilitacyjne w zakresie termalnych kąpieli solankowych, inhalacji w grocie solnej, gimnastyki ogólnorozwojowej i oddechowej. Kolonia trwa od 13 do 29 sierpnia b.r.

Dzięki pomocy Wójta Gminy Istebna pani Danuty Rabin udało się pozyskać nieodpłatnie wykwalifikowanych przewodników.

W ramach bogatego programu wycieczek turystyczno-krajoznawczych dzieci zwiedzały między innymi Trójwieś Beskidzką. W Istebnej uczestniczyły w prezentacji miejscowej fauny i flory w Ośrodku Edukacji Ekologicznej prowadzonym przez Nadleśnictwo Wisła, zwiedzały zabytkowy kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza oraz wystawę twórczości ludowej zorganizowaną w Gminnym Ośrodku Kultury. Gmina Istebna podarowała każdemu dziecku kolorowe foldery i mapy turystyczne z pogranicza polsko-słowacko-czeskiego.

Dzięki hojności właściciela Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego „Zagroń” pana Leszka Łazarczyka dzieci mogły nieodpłatnie wjechać kolejką linową na Złoty Groń.

W Koniakowie uczestnicy kolonii zdobyli szczyt Ochodzitej z której podziwiali wspaniałą panoramę Trójwsi oraz żywiecczyznę i pogranicze polsko-słowacko-czeskie. Na horyzoncie widoczne były szczyty Tatr i Małej Fatry.

W Jaworzynce dzieci zwiedzały miejsce gdzie łączą się granice trzech państw; Polski Słowacji i Czech które zwane jest Trójstykiem. Każde dziecko miało możliwość stanąć jednocześnie w trzech państwach.
W sąsiedniej Wiśle koloniści zwiedzili galerię Adama Małysza gdzie mogli zobaczyć większość trofeów mistrza włącznie z Kryształowymi Kulami Pucharu Świata oraz medalami za największe osiągnięcia naszego najlepszego skoczka. Wielką atrakcją była możliwość wjazdu na skocznię im. A. Małysza w Wiśle Malince.

Dzięki uprzejmości Wiceprezesa Polskiego Związku Narciarskiego pana Andrzeja Wąsowicza dzieci mogły zwiedzać skocznię nieodpłatnie.
Koloniści mieli trochę szczęścia ponieważ w trakcie jednej z pieszych wycieczek do Wisły mogli na żywo zobaczyć Adama Małysza w pobliżu jego domu rodzinnego.

Wielką atrakcją była wycieczka na Czantorię w Ustroniu-Polanie. Dzieci wjechały kolejką linową a następnie pieszo zdobyły szczyt osiągając wysokość 995 m.n.p.m. Chętni skorzystali także z letniego toru saneczkowego.

W planie są jeszcze piesze wycieczki po najbliższej okolicy oraz wyjazd do Leśnego Parku Niespodzianek i na Równicę w Ustroniu. Dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół przy WCP „Kubalonka” w Istebnej pani Darii Węgrzyn-Welc dzieci codziennie korzystają także z bazy Zespołu Szkół. Najczęściej uczestniczą w zajęciach w sali komputerowej.

W dniu 22 sierpnia 2009 dzieci odwiedził Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak.

Akcja pomocy dzieciom powodzian okazała się bardzo trafna ponieważ doświadczone przez żywioł dzieci mogły przez czas pobytu na koloniach zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Pozostaje nam wierzyć że powrócą do swoich domów szczęśliwe i w pełni zrelaksowane.

Wszystkim którzy byli zaangażowani w organizację kolonii i sprawili że pobyt był atrakcyjny dzieci i ich opiekunowie składają serdeczne podziękowania.  
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2009-08-26, godz. 19:52