Kultura » Dom Trzech Narodów
I Beskidzkie Zaduszki
ZAPROSZENIE NA I BESKIDZKIE ZADUSZKI

Listopad, to czas pamięci i modlitwy za zmarłych. Ta pamięć powinna być tym większa, im większa jest nasza wdzięczność, wobec osób, które nie są już obecne wśród nas, ale my dzisiaj korzystamy z ich dorobku naukowego i duchowego. Tegoroczne I Zaduszki Beskidzkie organizowane są przez Galerię Kukuczka w Domu Trzech Narodów na Jasnowicach. Odbędą się 02.11.2009 roku o godzinie 17.00 w Galerii Kukuczka. W scenografii misterium wspomnienia Wielkich Postaci takich jak:

Ludwik Konarzewski – 55 rocznica śmierci. Zawsze ciągnął do Istebnej, do ziemi na której czuł się szczęśliwy. „ W opuszczonej stolarni spotkałam grupę osób w wieku od 6 do 70 lat, którzy w nienajlepszych warunkach, z zapałem malowali i rzeźbili. Wśród nich zobaczyłam wysoką postać Pana z brodą o niezwykle żywych, dobrych i ciemnych oczach. Udzielał on każdemu z osobna korekty. Wszyscy wchłaniali Jego uwagi. Uczył artyzmu, warsztatu w różnych dyscyplinach plastycznych, ale poprzez sztukę uczył wrażliwości, uczył życia.

Jan Wałach -w 30 rocznicę śmierci. Nestor plastyków beskidzkich, obdarzony wspaniałym talentem, wsparł go niebywałą pracowitością i to pozwoliło mu stworzyć dzieła, których walory i mnogość zdumiewają. „ Sztuka tego malarza jest wyjątkowo cicha i serdeczna. Cechy, do których odkrycia nie prowadzą utarte drogi, ani krzykliwe targowiska. Sztuka ta poza tym, pomimo prostoty, zazębia się w licznych przejawach o dziwne zawikłania i potyka się o jakieś kompleksy psychologiczno – artystyczne nie łatwe do zrozumienia…”

Jerzy Kukuczka – w 20 rocznicę śmierci. „Nie jesteś drugi, jesteś Wielki”. To właśnie postać, która karty polskiego i światowego himalaizmu zapisała bardzo mocnym akcentem. Pamięć o nim samym, jak i jego wyczynach pozostanie z nami na zawsze. Dzisiaj stanowi inspirację dla wielu pokoleń alpinistów i himalaistów. Będzie to czas wspomnień radosnych chwil jakich nam dostarczył, zaś dla najmłodszych pokoleń będzie to okazja do zapoznania się z historią wielkiej osobowości i wybitnych osiągnięć Jerzego Kukuczki.

Jerzy Duda Gracz – w 5 rocznicę śmierci. Człowiek szczerze i głęboko zaangażowany w swoją współczesność, przeżywający świat swoich bliźnich, poczuwający się do odpowiedzialności za jego kształt i wymiar. Golgota Jasnogórska - monumentalny cykl Drogi Krzyżowej katowickiego malarza to osiemnaście oprawionych reprodukcji, które wyprowadzają nas w świat pozornie bliski realizmowi, ale w istocie pełen niepokojów współczesności, skrótów i deformacji. Nie jest to dostarczanie estetycznej przyjemności, ale jak sam powiedział : „Usiłuję obecnie – dzisiaj w epoce cywilizacji obrazkowej, pokazać i unaocznić sens Ofiary Chrystusowej. Zależy mi aby Golgota Jasnogórska nie była historią obrazkową sprzed 2000 lat…, ale ta Golgota jest dzisiaj, teraz i tutaj w katolickiej Polsce”. Pamięcią ogarniemy także sportretowanych a nieżyjących już górali: „Wybitnych mistrzów dłuta i pędzla, hafciarki, koronczarki, mistrzyni dzieł jak z bajki Góralskiego stroju krawcy, ludowych instrumentów twórcy i znawcy. Wspaniali muzykanci, Trębacze, klarneciści, skrzypkowie, Gajdosze, których cudnej muzyki echo, do dziś brzmi po lesie…Ludowi poeci, śpiewacy, gawędziarze nie sposób już wymienić ani zapamiętać Te wszystkie wspaniałe twarze”. Program artystyczny Zaduszkowego misterium uświetni: -Koło Teatralne przy Gimazjum im. Jana Pawła II w Istebnej pod kierownictwem Ewy Czulak i Cecyli Suszka, -Kapela Góralska „Jetelinka”, -Barbara Pakura i Irena Skolimowska – Grosh, Zespół wokalno – instrumentalny z Ustronia. Prowadzenie Misterium – Maciej Szczawiński – Polskie Radio Katowice.

Kontakt (033)8557105 (033)8556027
Dodał: AL Dodano: 2009-10-06, godz. 07:42