Kultura » Dom Trzech Narodów
Artyści w Galerii Kukuczka

12 czerwca Galerię Kukuczka na Jasnowicach swoją obecnością zaszczycili znakomici artyści, członkowie międzynarodowego stowarzyszenia Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy. Wśród gości obecni byli: Czesław Romanowski – prezes stowarzyszenia, Barbara Lawenda, Krzysztof Pasztuła, Kajetan Pasztuła, Michał Cander, Małgorzata Kadelska, Grażyna Zarzecka, Joanna Andrzejewska, Jola Ziółkowska, Giusepe Struno-Spito. Celem społeczno - kulturalnym stowarzyszenia AKWE jest podejmowanie działań z zakresu zadań publicznych skierowanych w szczególności do osób zajmujących się kulturą.

W spotkaniu udział wzięli także artyści na co dzień związani z Galerią Kukuczka; Piotr Jakubczak – autor cyklu portretów: „Legendy Beskidu Śląskiego” oraz Włodek Janota – uczestnik Beskidzkich Integracji Sztuki. Na uwagę zasługuje obecność pani Beaty Legierskiej - artystki koronczarki, zwyciężczyni Grand Prix IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej "Z nitki i z gliny". Jej prace to nawiązanie do archaicznej formy koronki udoskonalone przez niezwykłą kreatywność artystki tworzą niepowtarzalne kompozycje. Koronka przypomina splot pajęczych nici dających fragmentaryczny zapis faktów przyrody. Prace pani Beaty wzbudziły zachwyt, uznanie dla precyzji, dokładności, misterności i elegancji. Stworzone koronki są prawdziwym arcydziełem, przekazując piękno trafiają do najbardziej wysublimowanych gustów. Praca Pani Beaty upowszechnia, popularyzuje i dokumentuje koniakowską koronkę, wynosząc ją do rangi arcydzieł sztuki światowej.

Galeria Kukuczka promuje i prezentuje prace artystów działających na polu szeroko rozumianej sztuki. Tworzy doskonałą atmosferę i sprzyja kreacji nowych pomysłów. To miejsce gdzie ekspozycje i prace przełamują konwenanse i bariery wznosząc ponadprzeciętną jakość i nową perspektywę postrzegania świata. Jest ona wspaniała szansą dla artystów naszego regionu by pokazać swoje prace szerszej publiczności, by nawiązać kontakty i współpracę przez integrację  środowisk artystycznych. Poprzez to, że galeria współpracuje z wieloma innymi instytucjami kultury, stowarzyszeniami i indywidualnymi animatorami kultury w kraju i za granicą posiada możliwość promocji naszego regionu, prac naszych artystów w innych miejscach i środowiskach.

Dodał: LLK Dodano: 2010-06-16, godz. 09:56