http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2010
Dzieci powodzian polubiły Istebną
Majowa powódź spowodowała że wiele polskich rodzin pozostało bez dachu nad głową a tysiące mieszkańców również naszego województwa poniosło ogromne straty.

Kolejny już raz, wychodząc naprzeciw potrzebom i solidaryzując się z powodzianami, Zarząd Województwa Śląskiego w porozumieniu z dyrekcją Wojewódzkiego Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej zorganizował kolonie rehabilitacyjne dla 24 osobowej grupy dzieci z terenów objętych powodzią z miejscowości Bieruń, Krzanowice i Ustroń. Pierwszy turnus trwa od 1 do 27 lipca a kolejne są zaplanowane do końca b.r. W sumie z pobytu w Istebnej ma skorzystać 160 dzieci powodzian.

Wojewódzkie Centrum Pediatrii zajęło się organizacją bazy hotelowej oraz szeregu wycieczek, które finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wszystkie dzieci są objęte opieką lekarską i rehabilitacyjną przez WCP „Kubalonka” w Istebnej.
 
Świadczenia medyczne dla dzieci obejmują badania pediatryczne oraz udzielane są im świadczenia rehabilitacyjne w zakresie termalnych kąpieli solankowych, inhalacji w grocie solnej, gimnastyki ogólnorozwojowej i oddechowej.

W ramach bogatego programu wycieczek turystyczno-krajoznawczych dzieci zwiedzały między innymi Trójwieś Beskidzką. W Istebnej uczestniczyły w prezentacji miejscowej fauny i flory w Ośrodku Edukacji Ekologicznej prowadzonym przez Nadleśnictwo Wisła, zwiedzały zabytkowy kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza oraz kurną chatę Jana Kawuloka. Gmina Istebna podarowała każdemu dziecku kolorowe foldery i mapy turystyczne z pogranicza polsko-słowacko-czeskiego oraz udostępniła autokar.

W Koniakowie uczestnicy kolonii zdobyli szczyt Ochodzitej z której podziwiali wspaniałą panoramę Trójwsi oraz żywiecczyznę i pogranicze polsko-słowacko-czeskie. Na horyzoncie widoczne były szczyty Tatr i Małej Fatry.

W Jaworzynce dzieci zwiedzały miejsce gdzie łączą się granice trzech państw; Polski Słowacji i Czech które zwane jest Trójstykiem. Każde dziecko miało możliwość stanąć jednocześnie w trzech państwach. Korzystały także z krytego basenu w ośrodku wczasowym „Jano” na Krężelce.

W sąsiedniej Wiśle koloniści zwiedzili galerię Adama Małysza gdzie mogli zobaczyć większość trofeów mistrza włącznie z Kryształowymi Kulami Pucharu Świata oraz medalami za największe osiągnięcia naszego najlepszego skoczka. Wielką atrakcją była możliwość nieodpłatnego wjazdu na skocznię im. A. Małysza w Wiśle Malince oraz zwiedzanie rezydencji Prezydenta RP na zameczku.
W Hotelu „Gołębiewski” w Wiśle dzieci nieodpłatnie skorzystały z parku wodnego.
Niewątpliwą atrakcją była również wycieczka do Leśnego Parku Niespodzianek i na Równicę w Ustroniu.
W planie są jeszcze piesze wycieczki po najbliższej okolicy oraz wyjazd wyciągiem krzesełkowym na Czantorię w Ustroniu-Polanie.
WCP „Kubalonka” ściśle współpracuje ze znajdującym się w Ośrodku Zespołem Szkół poprzez organizowanie czasu wolnego dzieci i codzienne udostępnianie im swojej bazy. Dzieci najczęściej uczestniczą w zajęciach w sali komputerowej. Przez cały czas trwania kolonii opiekę sprawują wykwalifikowani nauczyciele-wychowawcy Zespołu Szkół.

Kolonie pozwalają doświadczonym przez żywioł dzieciom zapomnieć o traumatycznych przeżyciach. Pozostaje nam wierzyć że powrócą do swoich domów szczęśliwe i w pełni zrelaksowane.

Wszystkim którzy byli zaangażowani w organizację kolonii i sprawili że pobyt był atrakcyjny dzieci i ich opiekunowie składają serdeczne podziękowania. 
W szczególności dziękujemy Zarządowi Województwa Śląskiego, Wójtowi Gminy Istebna pani Danucie Rabin, Wiceprezesowi PZN panu Andrzejowi Wąsowiczowi, właścicielowi hotelu „Gołębiewski” w Wiśle panu Henrykowi Gołębiewskiemu, kierownictwu hotelu „Jano” w Jaworzynce, Dyrektorowi WCP „Kubalonka” w Istebnej panu Mirosławowi Rzepce oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół przy WCP „Kubalonka” w Istebnej pani Darii Węgrzyn-Welc.

Materiał przygotował J. P.
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2010-07-20, godz. 15:44