Gmina Istebna » Zdrowie i bezpieczeństwo » Służba Zdrowia » Wojewódzkie Centrum Pediatrii ''Kubalonka'' w Istebnej
Święto Drzewa 2010 na Kubalonce

Po raz kolejny dzieci i młodzież przebywające na leczeniu w Wojewódzkim Centrum Pediatrii na Kubalonce pod kierunkiem swoich wychowawców przyłączyli się do ogólnopolskiego programu aktywnej edukacji ekologicznej pod nazwą „Święto Drzewa”.

„Święto Drzewa” jest jednym z elementów szerszego programu, opracowanego przez Wychowawców Zespołu Szkół funkcjonującego przy WCP „Kubalonka”, którzy postanowili stworzyć „dobry klimat” dla ratowania natury poprzez organizowanie ciekawych zajęć o tematyce ekologicznej.

Dzięki pomocy i życzliwości Nadleśnictwa Wisła program ten można realizować w warunkach środowiska sanatoryjnego, gdyż został on przystosowany do tych warunków. Szczególną pomoc, za którą dziękujemy okazali nam panowie Zenon Rzońca i Mieczysław Piechota. Współpraca z Leśniczymi zaowocowała między innymi posadzeniem około 60 drzew. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia muzeum i banku genów świerka na Wyrchczadeczce, gdzie mogliśmy zobaczyć prace w szkółce leśnej przygotowującej nowe sadzonki drzew. Przy okazji udało nam się oglądać wolierową hodowlę głuszca.
Dla podniesienia rangi tego wydarzenia w naszym przyszpitalnym parku coroczne sadzenie drzew odbywa się z udziałem zacnych gości. Zaproszenie przyjęli i swoją obecnością zaszczycili nas; pan Józef Polok - viceprzewodniczący Rady Gminy Istebna, pan Mieczysław Piechota - leśniczy Nadleśnictwa Wisła, pan Mirosław Rzepka - dyrektor WCP „Kubalonka” oraz pani Daria Węgrzyn-Welc - dyrektor naszego Zespołu Szkół i pan Zbigniew Stańko - kierownik wychowania. Wszyscy razem z dziećmi czynnie brali udział w sadzeniu drzew. Posadzono drzewko dla pokoju, drzewko dla zdrowia, drzewko mądrości, radości i zgody a także  wiele drzewek marzeń. Dla wielu dzieci był to pierwszy świadomy akt przystąpienia do zalesiania świata.

Sadzeniu drzewek towarzyszyła inscenizacja na wolnym powietrzu poświęcona tematyce ekologicznej, którą przygotowali nauczyciele-wychowawcy. Kolejna akcja odbędzie się za rok.

Materiał przygotowały: Jadwiga Honkisz i Anna Kozłowska
Dodał: jk Dodano: 2010-10-28, godz. 09:11