Kultura » Dom Trzech Narodów
VII Beskidzkie Integracje Sztuki 2010
 Galeria na Granicy Bez Granic, To baza – świątynia sztuki Naszych Integracji, To Wasze miejsce szanowni artyści…”

Tymi słowami 6 listopada w Galerii Kukuczka na Jasnowicach właściciel Jan Kukuczka, dokonał oficjalnego otwarcia VII Beskidzkich Integracji Sztuki. Siódmy raz na obszar rozpięty pomiędzy Cieszynem, Brenną, Szczyrkiem i Żywcem przybyli Ludzie Wielcy, wspaniali malarze, poeci, literaci i muzycy. którzy przebywając tutaj podnoszą wartość przepięknych przestrzeni przez talent i pasję twórczą . Beskidy w dowód wdzięczności otoczą Was swoim pięknem stanowiąc jednocześnie natchnienie do powstania dzieł oryginalnych, ponadczasowych –powiedział witając artystów Jan. Jak co roku powitaliśmy towarzystwo crême de la crême świata sztuki w osobach: Stanisław Chomiczewski, Agnieszka Czyżewska, Janusz Debis, Andzrej Gierga, Piotr Jakubczak, Włodzimierz Janota, Barbara Karch, Dorota Komar – Zmyślony, Monikę Krzakiewicz, Leszek Kurek, Małgorzata Kurek, Paweł Lasik, Beata Legierska, Karol Mazuś, Daniel Pielucha, Gieorgij Safronow, Michał Smółka, Bogumiła Twardowska – Rogacewicz, Dorota Waligóra, Jan Wołek, Helena Zadrejko. Są wśród nich artyści malarze przedstawiciele najnowocześniejszych gatunków malarstwa i sztuki, ale i Ci uparcie trwający przy tradycyjnym medium.

Drugim punktem wieczoru było otwarcie i omówienie wystawy VI BIS oraz wernisaż prac St. Mazusia: „Stanisław Mazuś z paletą przez życie”. Jest to prezentacja nieznanych obrazów mistrza. Ważną częścią ekspozycji jest pokazanie retrospektywnego dorobku „Wiecznego Tułacza”. Temat ten szczegółowo przedstawił historyk sztuki – Michał Kawulok. W tym punkcie wieczornego programu zaprezentowano zebranym album pod tytułem: „Stanisław Mazuś z paletą przez życie” wydanym na okoliczność 70 rocznicy urodzin artysty, które jubilat obchodził w niedzielę 7 listopada. Publikacja ukazała się dzięki wspaniałej współpracy Muzeum Miejskiego w Tychach oraz Galerii Kukuczka na Jasnowicach. Album ten, medalion Zygmunta Brachmańskiego z wizerunkiem mistrza Stanisława, gratulacje i podziękowania właściciel Galerii Jan Kukuczka złożył na ręce osób, które w szczególny sposób zaznaczyły swoją obecność w życiu Stanisława Mazusia.Należą do nich: Marek Balcer –burmistrz miasta Mikołów, Jan Jamruszkiewicz – były prezydent miasta Tychy, Gerard Piszczek – kierownik Referatu Kultury i Sportu w Mikołowie, Zdzisław Arlet – dyrektor fabryki Fiat w Tychach, Henryk Wycisło oraz Maciej Szczawiński – redaktor Radia Katowice.

Ważnym punktem wieczoru było przekazanie obrazu Stanisława Mazusia pt.” Most z Wisły” w darze dla Muzeum Beskidzkiego w Wiśle – ten wyjątkowy dar odebrała osobiście Pani Dyrektor Małgorzata Kiereś.

Przeżycia wieczoru dodatkowo dopełnione zostały muzyką. Jako pierwsza koncert zagrała Emilia Kędziora z domu Mazuś – córka jubilata. Następnie scena należała do zespołu

Wołosi & Lasoniowie – absolutnego objawienia, największego odkrycia folkowej sceny Polskiego Radia 2010 roku. Na imprezę przybyło około 200 osób wśród nich przedstawiciele najwyższych władz miast i gmin, przedstawiciele różnych organizacji o charakterze kulturalnym, businessowym i innym oraz spore grono mieszkańców Gminy Istebna.

Joanna Kohut

Dodał: AL Dodano: 2010-11-10, godz. 09:05