Turystyka » Atrakcje turystyczne » Kuligi zimowe i letnie oraz imprezy okolicznościowe
Wspomnienia ''Po Zbóju''

Po wielu latach prac konserwacyjno-restauratorskich, w sobotę 11 grudnia 2010 r. miało miejsce uroczyste otwarcie starej karczmy na Andziołówce. Obiekt po renowacji wygląda bardzo atrakcyjnie. Karczma „Po Zbóju” - bo tak nazwał ją właściciel - jest kolejną w naszej Gminie atrakcją dla turystów ale także alternatywą dla stałych mieszkańców Trójwsi.

Karczma w Istebnej Andziołówce została zbudowana około roku 1870. Budynek w całości jest drewniany na podpiwniczeniu wykonanym z licznie tu występującego piaskowca godulskiego. Na uwagę zasługuje bardzo ciekawe połączenie elementów drewnianych z kamiennymi. Ma także piętro, które w przyszłości ma być zagospodarowane dla celów turystycznych. Karczma ze względu na swój wiek oraz ciekawą budowę jest cennym obiektem architektury drewnianej.

Od początku istnienia pełniła funkcję społeczną, gdzie miejscowi górale spotykali się po ciężkim dniu pracy, a turyści mogli się zatrzymać, posilić i ruszyć w dalszą drogę. Karczma była miejscem wielu okolicznościowych wydarzeń, w tym i wesel. Wesele w karczmie na

Andziołówce zostało także uwiecznione w drzeworycie przez znanego artystę, Jana Wałacha.

W roku 1921 Karczma została rozbudowana o nową dużą salę, nieprzerwalnie

zaś działała do 2000r. Jak już wcześniej wspomniano wznowienie działalności po 10 latach przerwy nastąpiło w grudniu 2010 r.

Głównym założeniem prac konserwacyjnych było zachowanie starego, pierwotnego kształtu i klimatu co w opinii wielu osób odwiedzających Karczmę udało się z powodzeniem osiągnąć. Wnętrze i wystrój nawiązuje do tradycji górali istebniańskich.

Obiekt posiada ponad 90 miejsc, a tutejszą specjalnością jest kuchnia regionalna i kuchnia polska. Ma dwie duże sale, a w niedalekiej przyszłości uruchomiona zostanie także naturalnie klimatyzowana piwnica do której będzie się wchodziło pod łóżkiem.

Karczma Po Zbóju na Andziołówce serdecznie zaprasza wszystkich którzy marzą o dobrym jedzeniu i spędzeniu czasu w ciekawym historycznie i architektonicznie budynku w którym czuje się atmosferę dawnych lat panującą w naszych istebniańskich groniach.

Dodał: AL Dodano: 2011-01-03, godz. 12:24