Kultura » Dom Trzech Narodów
Razem z Ukrainą - Na Granicy Bez Granic
30 sierpnia 2011 w Galerii Kukuczka na Jasnowicach spotkały się dwie bogate w historię, tradycję i kulturę narodowości: Polska i Ukraina. Szczególny wymiar miejsca jakim jest budynek byłego przejścia granicznego dodatkowo podkreśla fakt dążenia do jedności i integracji w budowaniu wspólnej przyszłości Europejskiego imperium. Złożone zostały deklaracje podjęcia wszelkich działań by wzajemna współpraca pomiędzy tymi dwoma państwami była jak najbardziej owocna. Prowadzący spotkanie redaktor Maciej Szczawiński zaproponował rozszerzyć Dom Trzech Narodów o dodatkowe miejsce dla Ukrainy, państwa mocno historycznie powiązanego z Polską. Klucz do dobrobytu obu państw, rozwoju ich naturalnych i ludzkich zasobów leży w głębszej i szerszej rozwiniętej integracji z Europą i Zachodem. Łączy nas wspólna płaszczyzna kultury i dialogu, dowodem tego jest spotkanie w Galerii Kukuczka, Domu Trzech Narodów – powiedział w krótkim przemówieniu Wójt Gminy Delatyn - Michaił Kosyło – niech wzmacnia i rozbudowuje się Nasza z Wami współpraca, źródło przyszłości naszych narodów i demokracji. Były konsul Jerzy Herna podkreślił ważny fakt wzajemnego partnerstwa Polski i Ukrainy, jako państw Unii Europejskiej, dlatego powinniśmy mocno kibicować i poprzeć starania Ukrainy w dążeniu do członkostwa w Unii. Byłoby wspaniała sprawą, gdyby grupa młodzieży Ukraińskiej mogła uczestniczyć w organizowanych już od sześciu lat wakacyjnych obozach młodzieży: polskiej, czeskiej i słowackiej. Dołożymy wszelkich starań aby w przyszłości udało się to zamierzenie zrealizować – powiedziała Danuta Rabin Wójt Gminy Istebna.

Spotkanie ze szczególną pieczołowitością przygotowali: Jan Kukuczka, Jerzy Herna, Krzysztof Pawlak – Fudacja „Piastun” realizator inicjatyw edukacyjno – społecznych Polska - Ukraina i Józef Polok.

Wieczór swoim występem uświetnił Zespół Koniaków, prezentując zebranym istebniańskie pieśni i tańce. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentował także Zespół z Ukrainy: „ Czerleny Paciorki”. Grono zacnych gości Galerii w ten wieczór tworzyli: Jerzy Herna – były konsul Rzeczpospolitej Polskiej we Lwowie, Wójt Gminy Delatyn - Michaił Kosyło, Danuta Rabin – Wójt Gminy Istebna, Jan Gazur – Przewodniczący Rady Gminy Istebna, Henryk Gazurek – Z-ca Wójta Gminy Istebna, Jerzy Michałek – sołtys wsi Istebna, Elżbieta Legierska – Niewiadomska – dyrektor GOK, Krystyna Rucka – redaktor prasy lokalnej.

Tradycyjnie imprezom organizowanym w Galerii Kukuczka towarzyszy wernisaż. Tak było i tym razem Jan Kukuczka zaproponował zebranym niespodziankę. Tym razem było to spotkanie z rzeźbą i płaskorzeźbą odlaną z brązu autorstwa śląskiego rzeźbiarza Bogumiła Burzyńskiego. Na okoliczność tego spotkania część prac stanowiących ekspozycję wystawienniczą autor przywiózł z Galerii Artystycznej zlokalizowanej na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Jest to wystawa szczególna, bowiem Bogumił Burzyński jest artystą utalentowanym, mającym na swoim koncie realizacje pomnikowe i formy bardziej kameralne. Ten typ sztuki jest szczególnym sprawdzianem dla rzeźbiarza. Wymaga specyficznej sprawności – umiejętności dostosowania własnej wizji artystycznej do wyobraźni odbiorcy, wymaga talentu lapidarnego, wyczucia przestrzeni, perspektywy czy wreszcie czysto technicznej sprawności warsztatowej. Właśnie ten rodzaj sztuki jest probierzem możliwości rzeźbiarza, weryfikacją jego wszechstronności. Tworzy dzieła pozwalające wyjść widzowi poza sferę tylko estetycznego zachwytu.

Joanna Kohut

Dodał: AL Dodano: 2011-08-31, godz. 14:56