http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Dom Trzech Narodów
Wernisaż wystawy Bogumiła Burzyńskiego

„…Dlatego to jest piękne, bo posiada charakter, siłę swoistego wyrazu”

Wieczorem 1 października w Galerii Kukuczka na Jasnowicach odbył się wernisaż wystawy Bogumiła Burzyńskiego.  Było to spotkanie z rzeźbą i płaskorzeźbą do stworzenia których artysta używa takich materiałów jak: brąz, granitu, drewno, kora, drzewo eukaliptusowe, wszystko to dodatkowo ozdobione materiałami szlachetnymi. Na okoliczność tego spotkania część prac stanowiących ekspozycję wystawienniczą autor przywiózł z Galerii Artystycznej zlokalizowanej na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Jest to wystawa szczególna, bowiem Bogumił Burzyński jest artystą mającym na swoim koncie realizacje pomnikowe i formy bardziej kameralne. Jego rzeźba to  oddany fragment otoczenia – rozkłada rzeczywistość na części i aranżuje ją w zupełnie nowy sposób, często jako układ geometrycznych elementów. Oglądając niektóre eksponaty wystawione w Galerii Kukuczka sztuka wydaje się być autonomiczna a eksponowane dzieło nie jest zwierciadłem rzeczywistości, lecz tworzy własny kształt  pozbawiony jakichkolwiek zobowiązań wobec otaczającego świata. Ten typ sztuki jest szczególnym sprawdzianem dla rzeźbiarza. Wymaga specyficznej sprawności – umiejętności dostosowania własnej wizji artystycznej do wyobraźni odbiorcy, wymaga talentu lapidarnego, wyczucia przestrzeni, perspektywy czy wreszcie czysto technicznej sprawności warsztatowej. W ostatnim rozliczeniu jest on więc probierzem możliwości rzeźbiarza, weryfikacją jego wszechstronności. Wyeksponowane prace dają poczucie wychodzenia  poza sferę tylko estetycznego zachwytu. Kobieta w rzeźbie Bogumiła Burzyńskiego ukazana jako obiekt uwielbienia, piękna, ale w proponowanych kształtach można dopatrzyć się intrygi, zmienności i kłamstwa. Przez co twórczość ta fascynuje, prowokuje do analizy, zmusza do umiejętnego pogodzenia zmysłowego doznania z intuicją i wyobraźnią.

Wieczorne grono gości Galerii Kukuczka swoją obecnością zaszczyciły wybitne osobistości byli to: Czesław Gluza – starosta cieszyński, kandydat w wyborach do Sejmu RP 2011, przybył także Piotr Tyrlik, wójt Gminy Węgierska Górka kandydujący w wyborach do Senatu RP 2011. W swoich krótkich przemówieniach obaj Panowie wyrazili swój podziw i uznanie dla Galerii Kukuczka, miejsca które ma dzisiaj szczególne znaczenie. Wartość artystyczną tego obiektu stanowią splatające się tutaj różne dziedziny sztuki. Klimat wnętrza, kolekcja dzieł, rozchodząca się wspaniała muzyka to wszystko przekłada się na zwielokrotniony efekt odbioru tworząc miejsce doskonałe dla realizowania się kultury najwyższego poziomu. To miejsce gdzie często spotykają się ludzie ważni, którym mocno na sercu leży właściwy rozwój tego regionu, gdzie drzemie ogromny potencjał, ogromne możliwości gospodarcze, kulturalne, turystyczne. Należy więc  podejmować wspólne działania, podejmować inicjatywy właściwego partnerstwa interesów i kapitałów, wspierać promocję i intensywne zaangażowania w sprawy społeczeństwa co jest gwarancją sukcesu na jakim nam wszystkim zależy.

Pięknym akcentem wieczoru był koncert Małgorzaty Kanik. Zebrani goście mieli możliwość wysłuchać znane polskie i światowe utwory, niektóre w dosłownej interpretacji inne we własnych aranżacjach. Artystka zebrała zasłużone brawa.

Joanna Kohut

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2011-10-07, godz. 15:19