http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2011
XII Zaduszki Istebniańskie

„...Innego końca świata nie będzie...” –  XXII Zaduszki Istebniańskie

 

Tradycyjnie w dniu wspomnienia wszystkich  zmarłych 2 listopada br. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej odbyły się Zaduszki Istebniańskie. Jak zawsze organizator Zbigniew Wałach program Zaduszek poświęca, tym którzy odeszli, a o których pamięć  wciąż jest żywa.  Tego roku była to pamięć Rafała Wałacha.

                W spektaklu poetyckim „Poeta pamięta” w wykonaniu Teatru CST z Cieszyna, aktorzy przywołali postać Czesława Miłosza. Zgromadzeni widzowie mogli spojrzeć na motyw przemijania przez pryzmat poezji artysty, jego rozmyślań o śmierci, o tym co nietrwałe. Wiersze Miłosza są pełne metafor, odniesień do wydarzeń historycznych, podniosłości, co sprzyjało panującemu nastrojowi nostalgii i zadumy. Dzięki wyświetlanym fotografiom widzowie mieli możliwość przenieść się w czasy kiedy żył i tworzył Czesław Miłosz.

                W dalszej części pani mgr  Małgorzata Kiereś przywołała osobę Rafała Wałacha, dokumentalisty i folklorysty z Jaworzynki. W swoim wspomnieniu opowiedziała zebranym o zamiłowaniach śp. Rafała, jego jakże krótkiej historii życia, o tym ile zawdzięczają mu górale istebniańscy.

                Wszystkie wspomnienia i poetyckie uniesienia zwieńczył koncert autorski Zbigniewa Wałacha i grających wraz z nim muzyków. Program muzyczny przedstawiony podczas Zaduszek był inspiracją czerpaną z natury, otaczającej nas przestrzeni, którą można opisać dźwiękiem. Była to muzyczna zaduma nad życiem i przemijaniem. 
                                                                                                                                    
   
Karina Czyż

fot. Adam Jarosz, Gazeta Codzienna

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2011-11-07, godz. 12:30