http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
Nowe doświadczenia agroturystyczne: Wogezy w Alzacji
Przedstawiciele Stowarzyszenia Agroturystycznego: Renata Bielesz i Józef Michałek przebywali w Alzacji w ramach wyjazdu studyjnego, którego celem było zapoznanie się z funkcjonowaniem agroturystyki i rynku produktów regionalnych i tradycyjnych w Wogezach.

Wogezy to pasmo górskie we wschodniej Francji. Ciągną się na przestrzeni około 160 km, wzdłuż Renu. Najwyższy szczyt Grand Ballon o wysokości 1424 m n.p.m. W południowej części zaokrąglone, kopulaste góry granitowe, w północnej – stołowe, zbudowane z piaskowców, przecięte głębokimi dolinami. Silnie zalesione: obok naturalnych lasów jodłowych i jodłowo-bukowych znaczne obszary zajmują sztuczne drzewostany świerkowe. Powyżej 1200m.n.p.m. znajdują się łąki górskie.


Podobnie jak w Beskidach ludność miejscowa przez całe pokolenia trudniła się rolnictwem,      w tym hodowlą zwierząt: owiec i krów. Jednak zmiany zachodzące w tej dziedzinie gospodarki doprowadziły na początku lat 80 XX w. do coraz powszechniejszego odejścia od rolnictwa. Podobnie jak dziś w naszych Beskidach rolnictwo stało się nieopłacalne, a nadmierne rozdrobnienie gruntów rolnych w sposób istotny doprowadziło do zaniechania uprawy ziemi.


Stąd w górskich obszarach Wogezów alzackich stworzono projekt rozwoju agroturystyki opartej o produkty regionalne i lokalną gospodarkę rolną.  Lokalne władze samorządowe przy wsparciu regionów stworzyły priorytetowe kierunki rozwoju rynku produktów regionalnych. Aby to osiągnąć, zaproponowano mieszkańcom, posiadaczom ziemskim utworzenie stowarzyszeń właścicieli ziemi celem wynajmowania jej do produkcji rolnej w kompleksach 25 do 100 hektarowych.


Przykładem realizacji programu wspartego działaniami na rzecz ochrony tradycyjnego pejzażu Wogezów jest gmina Waldersbach. Vision paysage. Na takich obszarach oparta jest dziś produkcja tradycyjnych produktów rolnych. Farmy alzackie z powodzeniem konkurują z masową produkcją żywności dostarczając konsumentom produkty ekologiczne z gospodarstw biodynamicznych. Produkty te cieszą się coraz większym zainteresowaniem nabywców i co najważniejsze – tereny górskie Wogezów nie leżą odłogiem!
 

Z powodzeniem rozwija się tam również agroturystyka. W tym zakresie wiodącą rolę odgrywają regionalne Izby Rolnicze kreujące ofertę turystyki wiejskiej do mieszkańców miast. Gospodarstwa uczestniczące w tym projekcie podzielone są na trzy kategorie: „mieszkanie” - służące noclegiem, „oberża” - oferujące wystawne posiłki dla grup zorganizowanych i „farma” – gospodarstwa prezentujące ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz prowadzące sklepy żywności tradycyjnej.


Dzięki wyjazdowi zorganizowanemu przez Wydział Gospodarki i Wydział Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Turystyki (ADT) Departamentu Dolnego Renu, mogliśmy zapoznać się z profilem działalności farm, winnic, gorzelni i gospodarstw agroturystycznych, popróbować tradycyjnych produktów i dań, skosztować win alzackich i wypić kieliszek „sznapsa”.


W imieniu Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Cieszyńskiej „Natura” dziękujemy pani Agnieszce Kotwie i panu Bartłomiejowi Kamińskiemu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i wszystkim, którzy przyczynili się   do przygotowania tego bardzo szkoleniowego wyjazdu.
 
Józef Michałek, Renata Bielesz – Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Cieszyńskiej.    

Zdjęcia: Prezentacja francuskiego programu ochrony krajobrazu Wogezów.
Półka z produktami w sklepie u rolnika.
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2011-11-09, godz. 12:10