Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
''Srebrna Cieszynianka'' dla Ksiądza prałata Jerzego Patalonga

Ksiądz prałat Jerzy Patalong został uhonorowany Laurem "Srebrnej Cieszynianki" podczas tradycyjnej uroczystej "Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej", która odbyła się 11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie.

Ksiądz prałat Jerzy Patalong urodził się w 1933 r w Imielinie. Jako proboszcz parfii Dobrego Pasterza w Istebnej posługiwał przez 36 lat - od 1974 do 2010 roku. Obecnie jest na emeryturze.

Wyrazem uznania dla pracy księdza Jerzego Patalonga była nadana mu w 1996 roku godność prałata czyli kapelana honorowego Ojca Świętego.

Posługę proboszcza w parafii Dobrego Pasterza w Istebnej rozpoczął 20 sierpnia 1974 roku. Od razu przystąpił do wielu prac remontowych, które były konieczne.

Najważniejszą sprawą okazało się wzmocnienie i osuszenie fundamentów kościoła oraz wzmocnienie filarów i sklepień pod wieżą kościoła. Ksiądz prałat Jerzy Patalong dokonał również generalnego remontu wieży. Później podjął jedną z najważniejszych decyzji dotyczącą renowacji polichromii Jana Wałacha. W czasie jego posługi założono również ogrzewanie pod nową marmurową posadzką, specjalnie dostosowane do zabytkowego wnętrza kościoła z licznymi polichromiami. Uporządkowane zostały również cmentarze.

W ostatnich latach ksiądz parałat Jerzy Patalong dokonał również wymiany ławek i okien w kościele. Okna w dolnej części zostały ozdobione witrażami a dach pokryto blachą miedzianą.

Kolejna ważna decyzja dotyczyła budowy domu parafialnego, gdzie odbywają się obecnie spotkania grup parafialnych i okolicznościowe uroczystości.

Ksiądz prałat Jerzy Patalong skrupulatnie przygotowywał dzieci do I Komunii Świętej. Przez szereg lat wychował kilkuset ministrantów, którzy przy największych uroczystościach zawsze byli ubrani w strój ludowy.

W czasie jego posługi z dekanatu wyświęcono wielu księży a nie brakowało też dziewcząt idących za głosem powołania zakonnego.

Wielką troską otaczał wielodzietne rodziny. Od początku posługi wspierał ubogich uczniów i studentów.

Do historii przeszedł fakt, że ksiądz prałat Jerzy Patalong wręcz nawoływał do zakładania istebniańskiego stroju ludowego, który - podobnie jak miejscowe tradycje - bardzo cenił.

Fotoreportaż - tutaj...

Dodał: jk Dodano: 2011-11-11, godz. 23:08