Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2011
Umowa partnerska z Ukrainą podpisana

Na zaproszenie władz miasta Delatyn na Ukrainie w dniach od 12 do 15 grudnia 2011 w obwodzie Ivano-Frankiwskim przebywała delegacja reprezentująca Gminę Istebna. Jej skład z ramienia Rady Gminy stanowili; przewodniczący RG Jan Gazur, zastępca przewodniczącego Artur Szmek, przewodniczący Komisji Oświaty Zenon Knopek natomiast Urząd Gminy reprezentował zastępca  Wójta Henryk Gazurek. W skład delegacji weszli także; Józef Polok członek Rady LGD „Żywiecki Raj” oraz działacz społeczny Krzysztof Pawlak, który od kilku lat uczestniczy w realizacji wartościowych projektów społecznych na rzecz wzajemnej współpracy Ukrainy i Polski.

Celem wizyty było podpisanie umowy o współpracy między Gminą Delatyn a Gminą Istebna w zakresie kultury, turystyki oraz wymiany młodzieży. Odbyło się bardzo ważne spotkanie z Dyrektorem Michaiłom Jurijowiczem Kosyło który kieruje sprawami turystyki i krajoznawstwa w województwie ivano-frankiwskim. Jest on także delegatem na całą Ukrainę. Z nim zostały omówione różne aspekty współpracy polsko-ukraińskiej w obszarze turystyki i krajoznawstwa.

Samo podpisanie umowy było niezwykle uroczyste. Obecni byli przedstawiciele władz różnego szczebla, przedstawiciel kościoła grekokatolickiego, który udzielił wszystkim błogosławieństwa oraz mieszkańcy Delatynia. Moment podpisania umowy poprzedziło odegranie hymnów narodowych Polski i Ukrainy i odczytanie treści umowy zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Przedmiotową umowę przy tak podniosłej atmosferze podpisali; Wójt Gminy Delatyn - Michaiło Kosyło, Przewodniczący Rady Gminy Istebna - Jan Gazur i Zastępca Wójta Gminy Istebna - Henryk Gazurek.

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła gościnność z jaką nasi przedstawiciele spotykali się na każdym kroku. Delegacja miała okazję zwiedzić katedrę ormiańską oraz grekokatolicką w Ivano-Frankiwsku, być na targu huculskim w Jaremczy oraz zwiedzić ośrodek narciarski w Bukovelu, a także cmentarz w Czarnym Lesie koło Rybnego zwanego tutaj Małym Katyniem gdzie Niemcy zamordowali między innymi około 250 przedstawicieli polskiej inteligencji.

Strony podpisanej umowy wyrażają nadzieję że zaowocuje ona długoletnią współpracą. Już na 2012 rok planowany jest przyjazd młodzieży z Ukraniny, który będzie pierwszym efektem podpisanej umowy. Przedstawicele naszej Gminy mają nadzieję że umowa stanie się modelową jeżeli chodzi o współpracę polsko-ukraińską.

Dodał: AL Dodano: 2011-12-19, godz. 08:28