http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2012
Istebna ważnym miejscem na drodze do integracji Ukrainy z UE

Międzynarodowa akcja społeczna pn. „Apel młodzieży z Ukrainy i Polski do Parlamentu Europejskiego” to akcja społeczna o charakterze symbolicznym, której celem jest zwrócenie uwagi Europejskiej Opinii Publicznej na potrzeby młodzieży ukraińskiej, która żyje poza granicami UE.

 

A wszystko miało swój początek w Istebnej.

 

Aby to zrozumieć trzeba się cofnąć do roku 2006 kiedy to podjęto decyzję o organizacji w  Ośrodku Drzewiarz w Istebnej-Prądowcu,  Polsko-Ukraińskiej Szkoły Liderów Młodzieżowych.

Nikt nie spodziewał się, że ten niewielki ośrodek stanie się ulubionym   miejscem pracy intelektualnej i twórczej młodych Polaków i Ukraińców, którzy od kilku lat uczą się tu wiary we własne siły, kształcą swoje umiejętności  liderskie, uczą się jak skupiać wokół siebie innych i wykorzystywać swoje cechy i zdolności w realizacji projektów społecznych dla dobra swojego kraju i wzajemnej współpracy Ukrainy i Polski.  Dzięki działalności Fundacji „Piastun” z Opola, Istebna powoli staje się symbolem przyjaźni polsko-ukraińskiej, a wszystko to przy udziale młodych ludzi, którzy wytworzoną tu atmosferę przyjaźni, szacunku i optymizmu zabierają do swoich rodzin, domów i miejscowości. Atmosfera rodzinna, smak własnoręcznie upieczonego chleba, poznawanie elementów tradycji i kultury regionu oraz osobiste zaangażowanie wielu oddanych tej idei ludzi - również z Trójwsi - sprawia, że Istebna ma szanse trwale zapisać się w historii wzajemnych kontaktów Ukrainy i Polski.

To w Istebnej 21 sierpnia 2011 roku ok. 40 młodych Ukraińców i Polaków wierząc we własne siły, że mogą coś zmienić opracowało i przyjęło  symboliczny  apel o następującej treści:

„W obliczu wyzwań cywilizacyjnych i potrzeby wyrównania poziomu życia wszystkich mieszkańców Europy popieramy wstąpienie Ukrainy do struktur Unii Europejskiej.

Apelujemy do Parlamentu Europejskiego o podjęcie zdecydowanych działań, które doprowadzą do tego, by dwa historycznie powiązane Słowiańskie Narody Europy: Naród Polski  i Naród Ukraiński mogły żyć obok siebie bez granic”

Akcja zbierania podpisów poparcia dla tego apelu rozpoczęła się od początku września 2011 roku po obu stronach granicy. Pod apelem mógł podpisać się każdy - bez względu na wiek, kto rozumiał jego treść i robił to z własnej woli.  Z każdym dniem przybywało osób, które składały swój podpis pod apelem za pośrednictwem młodych wolontariuszy, którzy zaangażowali się aktywnie w tą inicjatywę. Przez 4 miesiące zebrali ponad 7 tys. podpisów poparcia. Akcja była koordynowana za pośrednictwem  internetowej strony współpracy polsko-ukraińskiej www.nashamolod.if.ua gdzie między innymi zamieszczono treść apelu. To strona założona została przez Fundację na rzecz dzieci i młodzieży „Piastun” na ukraińskim serwerze i jest redagowana w dwóch językach (ukraińskim i polskim). Tam też można było dokonywać wpisu poparcia dla tego apelu.

 Swojego poparcia dla apelu udzieliły także  organizacje, instytucje a także przedstawiciele administracji ukraińskiej  oraz  polskich i zagranicznych władz samorządowych. Apel dotarł nawet na Litwę, podpisał się pod nim Vice-Mer Wilna – Jarosław Kamiński oraz Samorząd litewskiego miasta Soleczniki.

 

Należy także dodać, że to co dzieje się w Istebnej od kilku lat, ma wielki wymiar społeczny i polityczny w zakresie wzajemnych relacji Ukrainy z Polską i UE, gdyż realizowane przez Fundację Piastun polsko-ukraińskie projekty młodzieżowe:

 

Wpisują  się w zaproponowaną przez Polskę , europejską inicjatywę pn. „Partnerstwo Wschodnie” , która przewiduje stopniową integrację państw Europy Wschodniej i ich społeczeństw z UE poprzez zgodną z wartościami i standardami unii, wielośrodowiskową współpracę w różnych dziedzinach np. praw człowieka, zrównoważonego rozwoju i innych. Projekty te przewidują wypracowanie konkretnych form współpracy młodzieży w ramach jednej z objętych tą inicjatywą platform tematycznych tj. ds. kontaktów międzyludzkich

Promują ideę współpracy międzynarodowej i dialogu międzykulturowego oraz etyczne standardy  we współpracy międzynarodowej

Zmierzają do wykształcenia w środowiskach młodzieży na Ukrainie nowych zdolnych  liderów i elit społecznych, intelektualnych i gospodarczych, gotowych i zdolnych do działania na rzecz demokracji, gospodarki rynkowej  oraz społeczeństwa obywatelskiego oraz otwartych na wartości świata zachodniego.

Projekty Fundacji są systematycznie wspierane przez dotacje z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz inne

 

Krzysztof Pawlak  - koordynator projektów edukacyjno- społecznych Fundacji Piastun

                                                                                                             

 

 

 

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2012-01-02, godz. 14:17