Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2012
ZŁOTY PROMIEŃ NA ZAGRONIU

ZŁOTY PROMIEŃ NA ZAGRONIU”

I Międzynarodowy  Tydzień  Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych

23 – 28 kwietnia 2012 roku

5 dni spotkań adresowane do osób niepełnosprawnych  23-27.04.2012

Program dla podopiecznych Ośrodków wspierajacych osoby niepełnosprawne:

• seanse muzykoterapii połączony z dźwiekami mis tybetańskich i odgłosów natury
  • zajęcia ruchowe na basenie prowadzone przez fizjoterapeutów (przewidziany czas wolny na korzystanie z atrakcji parku Wodnego OLZA)
  • seanse w saunie parowej i suchej
  • pokazy Tai Chi w wykonaniu doktora medycyny chińskiej Shanmin Li
  • wspólne bisiadowanie przy ognisku

28.04.2012r. Sobota - FINAŁ

Zapraszamy wszytkich mieszkańców gmin:

Istebna, Milówka, Węgierska Górka, Bukovec w Czechach i ze Słowacji: Čierne i Čadca oraz wszystkich turystów i gości.

W Programie m.in.:
ZEWNĘTRZNA SCENA KOMPLEKSU ZAGROŃ
  • wystepy artystyczne zespołów regionalnych z okolicznych gmin
  • występ zespołu VOŁOSI
  • pokazy pierwszej pomocy prowadzone przez Straż Pożarną.
  • Hipoterapia
  • Zwariowany program dla dzieci i nie tylko...prowadzony przez symaptycznych klaunów (KLAUNI Z CENTRUM EUROPY)
  • wiele atrakcji od zaprzyjaźnionych firm w formie poczęstunek i gadżetów
  • pioczęstunek dla smakoszy chinskiej kuchni- ognsity kociołek syczuański
  • stoiska firm oferujących usługi oraz produkty branzy rehabilitacyjnej
  • Ambulans do poboru krwi
SALA KONFERENCYJNA

10:00-14:00- Konferencja naukowa pod hasłem:" PROBLEMY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W XXI WIEKU".
  • Referentami będą eksperci z dziedziny rehabilitacji z Polski: prof.dr hab.Józef Opara, lek.med.Jolanta Dobija, lek.med.Alina Strzała-Kłeczek, Zhao Yuning
Zainteresowanych udziałem w konferencji prosimy o potwierdzenie mailowe lub telefoniczne. Dla wszytkich biorących udział w wykladach przewidziane sa upominki oraz cieply poczęstunek.18:00- Bal dla zaproszonych gości18:00-20:00- licytacja prac artystycznych osób niepełnosprawnych
Kontakt:
tel: 600 800 348; 608 898 051; 728 310 744
e-mail: martketing@istebna.org

Z roku na rok pojawia się coraz więcej projektów na rzecz osób niepełnosprawnych, mieszkających na terenach wiejskich . Są to inicjatywy bardzo różnorodne: od wydarzeń artystycznych i sportowych, poprzez działania samopomocowe, rehabilitacyjne i prozdrowotne, aż po kompleksową aktywizację edukacyjną i zawodową. Takie właśnie przedsięwzięcie organizuje w dniach od 23 – do 28 kwietnia KOMPLEKS ZAGROŃ. Działania adresowane są dla osób sprawnych inaczej z Gmin: Istebna, Milówka, Węgierska Górka Bukovec w Czechach i ze Słowacji: Čierne i Čadca. Celem tego przedsięwzięcia jest prezentacja różnych form działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Każdego dnia tym „szczególnym” gościom zaoferowane zostaną seanse muzykoterapii połączone z dźwiękami mis tybetańskich i odgłosów natury, zajęcia na basenie, seanse w saunie parowej i suchej, pokaz Tai Chi w wykonaniu doktora Shanming Li i wspólne biesiadowanie przy ognisku. W takiej atmosferze i klimacie upłynie 5 dni spotkań.

28 kwietnia odbędzie się impreza finałowa. Przygotowana na ten dzień oferta adresowana jest do wszystkich mieszkańców Gmin wymienionych ale także turystów i gości. Od godziny 10.00 ruszą imprezy jedna o charakterze artystycznym i tu scena w pierwszej części należeć będzie do osób niepełnosprawnych – będzie to pokaz Ich umiejętności, indywidualnego rozumienia sztuki. W drugiej części na scenie pokażą się zespoły i kapele regionalne z terenu Beskidzkiej Trójwsi. Gwiazdą wieczoru jest zespół VOLOSI.

W Sali konferencyjnej KOMPLEKSU ZAGROŃ w dniu 28 kwietnia od godziny 10.00 odbędą się prelekcje naukowe na temat poświęcony szeroko rozumiany formom rehabilitacji. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się z nami wybitni przedstawiciele świata nauki i medycyny w osobach: prof. dr hab. Józef Opara, lek. med. Jolanata Dobija, lek. Med. Alina Strzała – Kłeczek, Zhao Yuning na temat: medycyna chińska w rehabilitacji. Głos zabiorą też goście z Czech i Słowacji. Finałowym akcentem przedsięwzięcia będzie bal, podczas którego odbędzie się licytacja prac osób niepełnosprawnych.

Poza tym dla gości Straż Pożarna przygotowała pokaz pierwszej pomocy, będzie także ambulans do oddawania krwi, stoiska firm, oferujących usługi oraz produkty branży rehabilitacyjnej, wiele atrakcji od zaprzyjaźnionych firm w formie poczęstunku i gadżetów.

Przedsięwzięcie jest dowodem na to, że również poza dużymi aglomeracjami można realizować ambitne przedsięwzięcia aktywizujące osoby niepełnosprawne na terenach wiejskich. Opieka i pomoc osobom z zaburzeniami rozwoju wymaga wspólnego wysiłku osób najbliższych, osób chętnych nieść pomoc i wsparcie, profesjonalistów, wzajemnego zaufania, współpracy i komunikacji. Te i wiele innych predyspozycji charakteryzuje załogę KOMPLEKSU ZAGROŃ organizującą pierwszą tak bogatą imprezę tego typu i czuwającego nad tym wszystkim prezesa Leszka Łazarczyka – człowieka darzącego ogromnym poparciem tą inicjatywę, osobiście zaangażowanego w szereg działań tej imprezy i posiadającego wielką wrażliwość na potrzeby świata osób sprawnych inaczej.

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Pokażmy tym osobom, że ich obecność w naszym życiu jest ważna. Spróbujmy docenić ich dzieła, dajmy im do zrozumienia, że zawsze mogą liczyć na naszą pomoc, że nie jesteśmy głusi na ich potrzeby. Ważnym faktem dla osoby niepełnosprawnej jest aprobata i docenienie posiadanych umiejętności. Zorganizowana impreza jest ku temu doskonałą okazją. Nasza akceptacja ich niepełnosprawności jest pierwszym krokiem w lepszą jakość naszego życia.

Joanna Kohut

plan tutaj......