Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2012
Blachowanie Przewodników Beskidzkich

W dniu 19 maja 2012 w Zabytkowej Izbie Regionalnej Jana Kawuloka w Istebnej popularnie zwanej Chatą Jana Kawuloka miała miejsce ceremonia Blachowania czyli wręczenia odznak przewodnickich nowym przewodnikom beskidzkim.

Spośród uczestników trwającego od października 2010 roku kursu uprawnienia przewodnickie uzyskało 30 osób. W tej liczbie prawie 37% (11 osób) to osoby mieszkające w Gminie Istebna.

W kursie uczestniczyli mieszkańcy powiatu cieszyńskiego - oprócz Istebnej głównie z Wisły, a także z powiatu żywieckiego. Główną bazą szkoleniową, w której odbywała się większość zajęć był miejscowy Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy „Drzewiarz”. Kurs tego typu był zorganizowany w Istebnej po raz pierwszy.

Odznaki Przewodnickie otrzymało 9 mieszkańców naszej Gminy. W kolejności alfabetycznej są to:
z Istebnej - Stanisław Cendrzak, Janina Haratyk, Józef Polok, Maria Szotkowska, Oliwia Szotkowska, Arkadiusz Zwierzchowski i Włodzimierz Zwierzchowski;
z Jaworzynki - Barbara Dragon;
z Koniakowa - Danuta Legierska.

Ceremonia rozpoczęła się od przywitania gości, którego dokonał kierownik kursu Józef Ładoś.

Wśród gości - mimo choroby - obecna była znana wszystkim Zuzanna Kawulok - właścicielka chaty i honorowa członkini Koła Przewodników Beskidzkich w Wiśle.

Ponadto obecny był Jan Gazur - Przewodniczący Rady Gminy Istebna, Helena Skorupa - prezes oddziału PTTK w Wiśle a także prezes Koła Przewodników Beskidzkich w Wiśle - Cezary Molin.

Na blachowaniu obecna była także przedstawicielka Wydziału Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach - Agnieszka Mizerska oraz inne zacne osobistości.

Następnie odbyło się przewodnickie ślubowanie, po którym Janusz Macoszek - kustosz tego zabytkowego obiektu - odegrał specjalny hejnał na rogu pasterskim, co oznaczało, że następuje najważniejszy moment - wręczenie odznak.

Przewodnickie „blachy” wręczali Józef Ładoś i Cezary Molin. Natomiast symbolicznego pasowania na przewodnika dokonała przy użyciu pasterskiej fujary Iwona Ładoś - sekretarz kursu. Ten podniosły moment przeplatany był literackimi akcentami. Poezję, dobraną treściowo do uroczystości, pięknie recytowała jej autorka - Zuzanna Kawulok. Wiersz o Ziemi Żywieckiej zaprezentował jeden z blachowanych przewodników - Robert Zwardoń ze Zwardonia.

W dalszej części Pani Zuzka przekazała kilka cennych uwag dotyczących Chaty a także wspomniała o bardzo starych krosnach pochodzących z pierwszej połowy XIX wieku, które były przeznaczone „do pieca” ale - jak dodała - dzięki misternej pracy, popartej wiedzą jednego z ostatnich beskidzkich tkaczy - Michała Poloka z Jaworzynki-Zapasiek, zostały zrekonstruowane i tym samym ocalone.

Nie zabrakło także podziękowań dla kierownictwa i kadry kursu, które w imieniu wszystkich „blachowanych” przekazał v-ce starosta kursu Robert Guzik.

Na koniec był tradycyjny szampan i gratulacje oraz pamiątkowe zdjęcie.

Potem ubrani w czerwone, przewodnickie koszulki, z blachami na piersi nowi przewodnicy wykonali tzw. przejście inauguracyjne od Chaty przez Złoty Groń do Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Halniak” w Istebnej, gdzie miała miejsce druga część blachowania, która zakończyła się… zgodnie z tradycją.

Opracował: Józef Polok

Więcej zdjęć - we wtorek...

Dodał: jk Dodano: 2012-05-21, godz. 20:13