Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
Sąsiedzi bliżej siebie

Już po raz drugi uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej wzięli udział w akcji informacyjnej o kraju sąsiada pod hasłem: „dzień.de”. Tym razem dzień niemiecki postanowiliśmy spędzić w Krakowie koncentrując się na historii Niemiec i Polski z lat 1939 – 1945. Odwiedzając oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a mianowicie wystawę stałą w Fabryce Schindlera poznaliśmy historię okupowanego Krakowa z lat 1939-1945 przeplataną licznymi opowieściami
o wojnie i czasie, który po niej nastał. Następnym punktem naszego programu była wizyta
w Instytucie Goethego.  Pracownik Instytutu –pan Andreas Kotz- zapoznał nas z działalnością i ideą Instytutu. Wzięliśmy także udział w quizie odpowiadając na pytania, które dotyczyły niemieckiego obszaru językowego. Dla umilenia naszego czasu w Instytucie uczennice z klasy 3d: Katarzyna Juroszek, Łucja Dragon oraz Magdalena Michałek samodzielnie przygotowały puzzle ilustrujące mapę Niemiec, które w ciekawy sposób rozszerzyły wiedzę uczniów o kraju sąsiada zza Odry.  Informacje o dniu niemieckim, który mieliśmy okazję spędzić w Krakowie, zostały umieszczone w kalendarium na stronie internetowej Polsko – Niemieckiej – Współpracy – Młodzieży. W ramach uczestnictwa w akcji otrzymaliśmy upominki z logo Polsko – Niemieckiej – Współpracy – Młodzieży, które okazały się miłą niespodzianką dla naszych gimnazjalistów. Organizatorkami dnia niemieckiego były nauczycielki języka niemieckiego tutejszego gimnazjum: Blanka Fojcik i Aneta Staniek.

Opracowała:

mgr Blanka Fojcik