http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Dom Trzech Narodów
VIII BESKIDZKIE INTEGRACJE SZTUKI

INAUGURACJA VIII BESKIDZKICH INTEGRACJI SZTUKI

- GALERIA KUKUCZKA NA JASNOWICACH

 

29 września w Galerii Kukuczka na Jasnowicach odbyła się uroczysta inauguracja Beskidzkich Integracji Sztuki – pleneru malarskiego organizowanego przez Bożenę i Jana Kukuczków. W tym roku plener jest już ósmym wydarzeniem artystycznym organizowanym przez Państwo Kukuczków. Zbieg wydarzeń sprawił, że tegoroczne integracje sztuki upływają w świetle obchodów 300 lat istnienia wsi Koniaków i tym samym Galeria wplata się w obchody uczczenia tego jubileuszu.  „300 lat u stóp Ochodzitej” – taka jest myśl przewodnia tegorocznego pleneru. Malarskie plenery inicjowane przez Bożenę i Jana Kukuczków sięgają po wzniosłe cele, stwarzają atmosferę wyjątkowo twórczą, opartą na bazie tradycji Wielkich Twórców, których zrodziła ta ziemia. Organizowane są po to, by wciąż powstawały nowe, oryginalne dzieła, stanowiące ślad po obecności wspaniałych artystów z różnych stron świata właśnie tutaj w Jaworzynce na styku trzech kultur: polskiej, czeskiej i słowackiej. Sztuka to wielka umiejętność zatrzymania w ramach obrazu pamięci o ulotnych chwilach, miejscach i ludziach, to także obraz skoncentrowany tylko na człowieku przeżywającym radość, zwątpienie, nudę ale także rozterkę i zdradę. Beskidzkie Integracje Sztuki to plener malarski stanowiący wspólnotę dążeń: wzajemnej tolerancji, pełne oddanie pasji twórczej, umacnianie więzi w zmaganiach z materią malarską oraz wiary w swoje wartości. W tym roku na plener przybyli artyści tacy jak: Jagoda Adamus, Agnieszka Czyżewska, Włodzimierz Janota, Monika Juroszek, Barbara Karch, Krystyna Kocybik, Beata Legierska, Juliusz Marweg, Franciszek Maśluszczak, Karol Mazuś, Bogdan Piasecki,  Anna Szymanek, Henryk Trojan, Helena Zadrejko, Jan Żyrek. Jak co roku, tak i teraz komisarzem pleneru jest wybitny polski malarz współczesny – Stanisław Mazuś.

Wieczorne spotkanie inauguracyjne w Galerii Kukuczka na Jasnowicach rozpoczęto  poezją. Dwa wiersze wyrecytowali: Urszula Gruszka i Piotr Probosz – aktor. Liryczny wstęp wypełniła gra trombit. Muzykę tą zaprezentowali: Tadeusz Rucki i Jan Bogłowski. Refleksje poplenerowe VII  BIS przedstawił Michała Kawulok. Wieczór uświetnił koncert kapeli Zespołu Regionalnego Istebna. Taki dobór wydarzeń wskazuje i podkreśla nierozdzielność istnienia  świata muzyki ze światem sztuki. Jeden jest dopowiedzeniem drugiego. Podczas imprezy zaprezentowane zostały sylwetki  malarzy. Artyści wyrażali swoje podziękowania pod adresem organizatorów pleneru, ale również i oczarowanie ze spotkania „z tym zakątkiem świata”. „Kraj urzekająco piękny, a jeszcze podbarwiony jesienną porą, staje się bardziej atrakcyjny. Uroda tej ziemi zdumiewa! Spotykani mieszkańcy wzbudzają sympatię i szacunek. Znają i szanują walory i tradycje Ziemi, na której wyrośli. A jednocześnie są otwarci, zorganizowani i wyposażeni zgodnie z wymaganiami czasu…” - mówią uczestnicy pleneru. Impreza obchodzona w ramach jubileuszu 300 – lecia istnienia  Koniakowa nie mogła być pozbawiona akcentu folkloru. Jakże piękna była ta „rozmowa instrumentów” unerwiona przebiegiem rytmicznym, wabiąca bogatą figuracją, przyprawiona melodyjnym wokalem. To był koncert pełen pięknej muzyki  regionalnej, w mistrzowskim wykonaniu, na najwyższym poziomie.

Impreza, którą prowadzili: Maciej Szczawiński – redaktor polskiego Radia Katowice i właściciel Galerii Jan Kukuczka zgromadziła wiele wybitnych osobistości przedstawicieli władz, świata biznesu, nauczycieli i artystów. Inaugurację VIII Beskidzkich Integracji Sztki swoją obecnością zaszczycili: Jan Gazur – przewodniczący Rady Gminy Istebna, Piotr Tyrlik –Wójt Gminy Węgierska Górka i zastępca Wójta - Marian Kurowski, Teresa Łaszewska, Zdzisław Arlet, Antoni Juraszek- dyrektor szpitala powiatowego w Żywcu, Marek Podgrodzki, Maciej Wiewióra, Ludwik Kania, Roman Suchanek, Marian Stanek. Przybyli również przedstawiciele Republiki Czeskiej oraz mieszkańcy Trójwsi. Potwierdza się, że spotkania w Galerii przyciągają coraz więcej osób, cięszą się one zainteresowaniem i uznaniem. Są jednocześnie gwarancją na wspaniałe spędzenie wolnego czasu ale i mostem łączącym splatające się tutaj różne dziedziny sztuki dając nam możliwość uczestniczenia w realizowaniu się kultury najwyższego poziomu, w wydarzeniach fenomenalnych – tak określa je Maciej Szczawiński.

Joanna Kohut

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2012-10-04, godz. 10:22