Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2013
Wyniki IX Konkursu Wiedzy o Regionie

W pierwszy dzień wiosny 43 uczniów ze Szkół Podstawowych z Jaworzynki, Istebnej i Koniakowa z Gimnazjum z Istebnej oraz z Ośrodka Pracy Pozaszkolnej z Koniakowa  wzięło udział w tegorocznym IX Konkursie Wiedzy o Regionie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaworzynce.
    W pierwszej części odbył się test pisemny, przygotowany przez Helenę Bojko,  gdzie dzieci i młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat historii, geografii, kultury i bieżącego życia społecznego naszej Gminy i Śląska Cieszyńskiego. W drugiej części przedstawiały w grupach inscenizację pt. „Matka i tacik z dzieckami w chałpie”.  Prezentacje były przeróżne, jedna ciekawsza od drugiej: przędzono wełnę, wyrabiano masło, pieczono „kubusia” i „bachora”, krojono szpyrki, jedzono „buchtym”, do chałpy przyszły Grzegorze i Morzany. Różnorodność autentycznych rekwizytów i potraw była w tym roku naprawdę zaskakująca. Dialogi w gwarze bardzo pomysłowe wprawiały widzów i w śmiech i w zadumę. Jury, w którym zasiedli: Zbigniew Wałach, Urszula Gruszka oraz Aneta Legierska miało naprawdę trudności, by wybrać najlepszych.
     Podczas konkursu Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej przybliżyło sylwetkę tego znakomitego malarza, drzeworytnika i rzeźbiarza. Po wykładzie, wszyscy uczestnicy i goście obejrzeli wystawę „Świat w drzeworytach Jana Wałacha” zainstalowaną na I piętrze szkoły. Wystawa oraz wykład to część działań projektu „Promocja lokalnej twórczości kulturalnej Muzeum Malarstwa Jana Wałacha w Istebnej i podniesienie jego atrakcyjności dla lokalnej społeczności poprzez zakup sprzętu, organizację  wystaw oraz warsztatów dla młodzieży” w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013.
    W trakcie występów i wykładu, a najważniejsze podczas ogłoszenia wyników i rozdania nagród nie zabrakło również gości: Pawła Ruckiego Sołtysa Wsi Jaworzynka, Roberta Biernackiego dyrektora SP1 Istebna, Doroty Małyjurek dyrektor SP2 Jaworzynka, Józefa Poloka dyrektora OPP w Koniakowie, Tadeusza Papierzyńskiego kierownika Zespołu Regionalnego Istebna, Teresy Łaszewskiej Sekretarz Gminy Istebna.
     Składamy serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, mianowicie Paniom Teresie Łupieżowiec, Danucie Szmigielskiej – Kawulok, Beacie Waszut, Małgorzacie Małyjurek, Alicji Glebowicz – Gazurek, Monice Michałek oraz Panom Piotrowi Kohutowi, Łukaszowi Calikowi za przygotowanie uczniów do konkursu. Dziękujemy również Pani dyrektor SP 1 Jaworzynka Grażynie Przybyła za możliwość organizacji konkursu w szkole oraz Urszuli Gruszce kierowniczce Zespołu Regionalnego Koniaków za podarowanie na nagrody płyt „Wałasi” oraz Tadeuszowi Papierzyńskiemu za książki o Zespole Regionalnym Istebna.

Lucyna Ligocka Kohut

Wyniki:

Test pisemny Kategoria Szkoły Podstawowe

1 miejsce
: Kacper Legierski, kl. 5,  SP 1 Jaworzynka (50 pkt./60 pkt.)
2 miejsce:  Agnieszka Kawulok, kl. 4, SP2 Istebna (43 pkt./60 pkt)
3 miejsce: Łukasz Kukuczka, kl.V, SP2 Istebna (41,5 pkt/60 pkt)

Test pisemny Kategoria Gimnazjum

1 miejsce: Karina Wojnar, kl. 3, (46 pkt./60 pkt.)
2 miejsce:  Karolina Kupczyk, kl. 3 (44,5 pkt./60 pkt)
3 miejsce: Alicja Małyjurek, kl. 1, (43 pkt/60 pkt)

Grupowa inscenizacja pt. „Matka i tacik z dzieckami w izbie”

Kategoria Szkoły Podstawowe