Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2013
Tydzień ze zdrowiem w Szpitalu Śląskim

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Szpital Śląski w Cieszynie organizuje Tydzień ze Zdrowiem – kilka dni podczas których, mieszkańcy naszego regionu będą szczególnie zachęcani do zatroszczenia się o swoje zdrowie, zdrowie swoich rodzin i przyjaciół.

W województwie śląskim stale rośnie ilość zgonów z powodu nowotworów. W ciągu ostatnich 10 lat ilość zarejestrowanych zgonów zwiększyła się o prawie 20%. Według danych  Centrum Onkologii w Gliwicach powiat cieszyński zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem zachorowań na nowotwory złośliwe wśród wszystkich powiatów województwa śląskiego. Wśród najczęściej rejestrowanych zachorowań występują nowotwory piersi, narządów rodnych, układu pokarmowego oraz płuc.

We wtorek (09.04.2013 r.) zapraszamy do wykonania bezpłatnych badań  mammograficznych. 5 pierwszych pań, które zawitają do Pracowni diagnostyki obrazowej Szpitala Śląskiego w Cieszynie otrzyma piękne słoneczne tulipany wraz z promocyjnym talonem na badanie TK i MR ufundowane przez firmę Scanx. Na mammografię, bez skierowania, mogą zgłaszać się panie w wieku od 50 – 69 roku życia. Jesteśmy do dyspozycji od godz. 8.00 – 15.00. Rejestracja: tel. 33/852 55 45 lub 33/852 05 11 wew. 643. Prosimy nie zapomnieć o dowodzie osobistym, można zabrać również kartę chipową NFZ.

Środa (10.04.2013 r.), 5 pierwszych Pań, które zgłoszą się na badanie cytologiczne, otrzyma purpurowe róże wraz z promocyjnym talonem na badanie TK i MR. Badanie cytologiczne nic nie kosztuje, wystarczą dobre chęci. Żeby było raźniej weźcie Panie ze sobą kobiety ze swoich rodzin, bo na badania przyjmujemy od  25 – 59 roku życia. Poradnia ginekologiczna czynna: w poniedziałek od 14.00 – 18.00, w środę od 10.00 do 14.00 a w piątek od 10.00 – 14.00. Rejestracja: tel. 33/85 205 11. Wew. 503.

Piątek (12.04.20134 r.) to dzień, w którym chcemy szczególnie uczulić mieszkańców naszego regionu na choroby jelita grubego. Rak jelita grubego jest cichym zabójcą, jednak wykryty we wczesnej fazie jest w 100% wyleczalny. Tylko 13% naszego społeczeństwa ma świadomość zagrożenia tym schorzeniem, a ponad 80% nie wie o badaniach przesiewowych lub nie sygnalizuje dolegliwości lekarzowi, często z powodu zażenowania. W Pracowni endoskopii Szpitala Śląskiego w Cieszynie można, ze skierowaniem od lekarza rodzinnego lub specjalisty, wykonać badania górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Chorób nie można się wstydzić, należy je leczyć.
Wykład „Czy mój talerz powinien zestarzeć się wraz ze mną?” rozpoczyna tegoroczny cykl Pro salute. Pani Anna Gałuszka odpowie na nasze pytanie co powinniśmy jeść w późnych okresach życia. Również w tym dniu słuchacze mogą skorzystać z wykładu dr n.med. Marcina Basiaka: Rak jelita grubego - profilaktyka, leczenie i możliwości współczesnej diagnostyki obrazowej.
Serdecznie zapraszamy, o godz. 15.30, do sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego. Uczestnicy wykładów otrzymają promocyjne talony na badanie TK i MR.

W sobotę (13.04.2013 r.) Szpital Śląski w Cieszynie zaprasza dzieci na zabawę prozdrowotną „Zdrowie juniora”. W sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, już od godz. 11.00, naszych najmłodszych witać i zabawiać będą kolorowi klauni z  Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Dr n.med. Tomasz Dyrda   pokaże dzieciom, jak prawidłowo myć ręce, a pod opieką inż. Anny Gałuszki, nasi juniorzy, przygotują owocowe, zdrowe i ciekawe przekąski. Nie zabraknie wesołych ćwiczeń z mgr Romą Dobrowlańską-Wrońską. Całość ubarwią prace, które maluchy wykonają pod opieką Ireny Fluder-Kudzi.
Dodatkową atrakcją będą kupony rabatowe z 15% zniżką  na badanie Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego oraz kolorowe balony, słodycze, kredki, które ufundowała firma SCANX Centrum Diagnostyki Obrazowej ( Pracownia Rezonansu Magnetycznego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie ).
Szanowni rodzice przyprowadźcie swoje pociechy, na pewno będą zadowolone.

Źródło: szpital.netus.pl
Foto: Barbara Karnas