Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2014
NABÓR UCZESTNIKÓW Stowarzyszenie - LGD ''Żywiecki Raj''
Stowarzyszenie - LGD "Żywiecki Raj" ogłasza nabór uczestników do projektu współpracy: "Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie". Projekt zakłada m.in. opracowanie w 11 gminach LGD tras questingowych pt. "Atrakcje Gminy ... - z pamięci i serca mieszkańców wyłuskane".

Questing, to innowacyjna na terenie działania Stowarzyszenia - LGD „Żywiecki Raj, metoda odkrywania walorów kulturalnych, przyrodniczych i historycznych obszaru. Polega on na tworzeniu nieoznakowanych szlaków (questów) w terenie, którymi można wędrować kierując się informacjami zawartymi w ulotce ujętych w wierszowanych wskazówkach/zagadkach.

Celem każdego questu jest dotarcie do miejsca ukrycia skarbu, którym jest skrzynka z unikalną pieczątką, której odbicie na ulotce potwierdza przejście całego questu i rozwiązanie zagadek.

Quest, to zabawa w poszukiwanie skarbu, której koncepcja odkrywania walorów przyrody i dziedzictwa kulturowego, historycznego jest bardzo bliska harcerskiej zabawie w podchody.

Biorąc udział w projekcie „Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie”, uczestnicy spotkań będą mieli sami możliwość stworzenia questu w wybranej przez siebie tematyce i na wybranej przez siebie trasie. Dzięki przeprowadzonym spotkaniom edukacyjnym uczestnicy poznają tajniki tworzenia questów jak i sami będą mogli przejść przykładowe trasy questu podczas wizyty studyjnej na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Morawskie Wrota”, która odbędzie się w terminie 1-2 kwietnia 2014r.

Realizacja projektu „Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie”, w tym tworzenie questów ma na celu zwrócenie uwagi na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym, historycznym i kulturowym i dostrzeżenie w nich wyjątkowości, wartości i atrakcyjności.

Do tworzenie tych innowacyjnych, nieoznakowanych szlaków zapraszamy dorosłych przedstawicieli lokalnej społeczności - osoby znające region, mające zarówno naukowa wiedzę specjalistyczną, jak i wiadomości na temat atrakcji, historii, legend czy lokalnych anegdot.
W każdej miejscowości, nawet w tej wydawałoby się średnio atrakcyjnej turystycznie, można wypracować niezliczoną ilość questów, jeśli jest się wrażliwym na dostrzeganie rożnych szczegółów, pomysłowym, dociekliwym w odkrywaniu nowych historii miejsca i otwartym na odnajdywanie wyjątkowości w rzeczach pozornie zwykłych.

Gotowe questy będą doskonałą promocją danej gminy, miejscowości i staną się atrakcyjną formą zwiedzania ciekawych i mniej, z pozoru, ciekawych miejsc i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych.

W ramach projektu „Cudze Chwalicie Swego Nie Znacie”, współfinansowanego przez Unię Europejską działanie 421 „Wdrażanie projektów współpracy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, realizowanego przez Stowarzyszenie – LGD „Żywiecki Raj” oraz LGD Fundację "Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy" opracowanych zostanie w 11  gminach LGD „Żywiecki Raj” – Czernichów, Istebna, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka oraz w 4 gminach LGD Fundacja "Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy" – Świnna, Ślemień, Gilowice, Łękawica 15 tras questingowych. Z każdej gminy w projekcie może uczestniczyć 10 mieszkańców danej gminy, którzy wezmą udział w dwudniowym wyjeździe studyjnym oraz 3 spotkaniach szkoleniowych.

Więcej informacji tj. formularz zgłoszeniowy, regulamin, harmonogramy oraz opis szczegółowy projektu znajdą Państwo na stornie internetowej: www.leader-zywiec.pl (zakładka CUDCHWAL)

deklaracja.pdf
Regulamin[5].pdf