Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
Jubileuszowa edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego
14 marca 2014 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej odbył się X Powiatowy Konkurs Recytatorski. Gościem honorowym imprezy była Małgorzata Szklorz - poetka, która ujęła publiczność swoją mądrością życiową, skromnością i życzliwością. Artystka  - z wykształcenia magister inżynier chemii – łączy w sobie zamiłowanie do nauk ścisłych z pasją literacką. Wszystkim recytatorom zgotowała niemałą niespodziankę, kiedy obdarowała ich Zeszytami chemicznymi swojego autorstwa, tłumaczącymi tajniki tej trudnej dziedziny wiedzy.

W jubileuszowym konkursie wzięło udział 26 recytatorów spośród trzynastu gimnazjów naszego powiatu. Uczestnicy prezentowali zarówno dzieła literatury klasycznej, jak i współczesnej, a oceniało ich profesjonalne jury w składzie: Lucyna Sypniewska (aktorka Teatru Lalek “Banialuka” w Bielsku Białej), Iwona Kusak – kierownik Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku- Białej, instruktor teatralny, Danuta Koenig – instruktor teatralny i naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki  Urzędu Miasta w Ustroniu. Ostatecznie jury przyznało pierwsze miejsce Martynie Bujok z Gimnazjum w Istebnej (podopiecznej p. Cecylii Suszki). Na drugim miejscu ex aequo znalazły się uczennice p. Katarzyny Słupczyńskiej z Gimnazjum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie: Karolina Dyrda i Martyna Franek. Wyróżnienie natomiast otrzymali następujący uczniowie: Martyna Porębska z Gimnazjum nr 3 w Cieszynie (opiekun – p. Jolanta Pakońska), Magdalena Porębska z Gimnazjum nr 2 w Ustroniu (podopieczna p. Moniki Rzeszótko), Radosław Sobczyk z Gimnazjum w Wiśle (uczeń p. Małgorzaty Urbańskiej) i Jakub Zawada z Gimnazjum w Istebnej (przygotowany przez p. Ewę Czulak). Laureaci otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe, a wszyscy uczestnicy obdarowani zostali pamiątkowymi długopisami z nadrukiem jubileuszowej edycji konkursu.

W przerwie na obrady jury zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć niepowtarzalny spektakl Dziadów cz.II przygotowany przez młodzież gimnazjalną pod kierunkiem pani Ewy Czulak  i oprawie muzycznej pani Beaty Kawulok. Mogli również podziwiać nowatorską (inspirowaną poezją Małgorzaty Szklorz) scenografię pani Magdaleny Krężelok  oraz powspominać poprzednie edycje konkursowe, których fotografie i notki umieszczone były w gimnazjalnej czytelni.

Jubileuszowe wydanie naszego konkursu wsparł finansowo Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej oraz Rada Rodziców Gimnazjum w Istebnej, którym składam – w imieniu organizatorów imprezy – gorące podziękowania. Jak co roku dziękuję również wszystkim moim koleżankom i kolegom, których pomoc i zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia o randze powiatowej była krotko mówiąc bezcenna. Dziękuję zatem dyrektorowi naszego gimnazjum - panu Bogdanowi Ligockiemu za wsparcie, życzliwość i zrozumienie corocznie nam okazywane, pani Halinie Skrzydłowskiej – która mimo urlopu wychowawczego ofiarnie pomagała zorganizować i przeprowadzić naszą imprezę,  paniom polonistkom: Ewie Czulak, Monice Michałek, Barbarze Matuszny, Agnieszce Paluszkiewicz, naszej nieocenionej plastyczce - Lenie Krężelok  oraz informatykowi - Andrzejowi Suszce. Za oprawę muzyczną wdzięczna jestem pani Beacie Kawulok. Szczególne słowa podziękowania kieruję do pana Ryszarda Kocybika za pomoc w uświetnieniu naszej jubileuszowej edycji długopisami z logo naszej szkoły i nadrukiem nazwy konkursu. Nie mogę też zapomnieć o ofiarności  uczniów  klasy IIIa, którzy obsługiwali imprezę. Dziękuję również panu Józefowi Zogacie – szefowi gimnazjalnej kuchni oraz wszystkim jego współpracownikom za pyszny obiad i pomoc przy obsłudze tzw. szwedzkiego stołu.

Mam nadzieję, że wszyscy recytatorzy, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście wyjechali z istebniańskiego gimnazjum pełni satysfakcji i estetycznych wrażeń!

Cecylia Suszka – organizatorka imprezy

Dodał: K.C Dodano: 2014-03-26, godz. 10:35