Gmina Istebna » Szkolnictwo » Gimnazja » Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej
GIMNAZJALIŚCI W PARYŻU
                        W dniach 25-30 kwietnia 2014 r. odbyła się szkolna wycieczka do Francji. Wyjazd odbył się 25 kwietnia tj. piątek o godzinie 16.00 spod naszego gimnazjum, do Paryża dotarliśmy około godziny 10:00. Nasza przygoda ze stolicą mody rozpoczęła się od podróży  metrem do Dzielnicy Łacińskiej, gdzie zobaczyliśmy Uniwersytet Sorbonę oraz Pantheon, który jest miejscem pochówku Marii Skłodowskiej-Curie. Kolejnym punktem naszej wycieczki była katedra Notre Dame, w której mogliśmy podziwiać liczne, przepiękne witraże ale również relikwie Korony cierniowej, symbolu męczeństwa Jezusa Chrystusa. Następnie udaliśmy się do Luwru, gdzie zobaczyliśmy kilka tysięcy dzieł z różnych epok m.in. jakże słynną Mona Lisę, Wenus z Milo czy Kodeks Hammurabiego. Po dziewięciu godzinach intensywnego zwiedzania, udaliśmy się na obiadokolację, a później pojechaliśmy do hotelu na nocleg.

Następnego dnia, udaliśmy się do Wersalu, królewskiej siedziby rozbudowanej za sprawą Ludwika XIV, gdzie mogliśmy zobaczyć przepiękne komnaty i ogrody. Pojechaliśmy do Paryża , zwiedziliśmy Muzeum  Perfum, w którym poznaliśmy historię i proces wytwarzania perfum, później zobaczyliśmy Operę Garnier. O godzinie 16.00 uczestniczyliśmy w polskiej mszy w Kościele św. Marii Magdaleny w Paryżu, gdzie napotkaliśmy tłumy naszych rodaków. Po mszy udaliśmy się na punkt widokowy Trocadéro, aby podziwiać Wieżę Eiffla w pełnej okazałości. Ostatnią atrakcją tego dnia był nocny rejs po Sekwanie. Na łodzi poddaliśmy się urokowi tego magicznego miasta.

Czwartego dnia wycieczki, wyjechaliśmy na Wieżę Eiffel’a i podziwialiśmy przepiękne widoki. Kolejnym punktem programu był Pałac Inwalidów, gdzie w sześciu trumnach pochowany jest Napoleon. Następnie zobaczyliśmy Łuk Triumfalny i pojechaliśmy metrem do dzielnicy nowoczesnej zwanej La Défense. Późnym popołudniem udaliśmy się na wzgórze Montmartre aby przejść się obok słynnego kabaretu Moulin Rouge, przystanąć na Placu Pigalle, oraz aby zobaczyc górującą nad miastem bazylikę Sacre-Coeur.
                 Piątego dnia wycieczki wreszcie nadszedł czas na zabawę w Disneylandzie, pod Paryżem. Czekały na nas dwa wielkie parki rozrywki, pełne przeróżnych kolejek, karuzel i innych atrakcji. Zobaczyliśmy nawet kolorową paradę postaci Walt’a Disneya. Po ośmiogodzinnej zabawie udaliśmy się na obiadokolację, aby wyruszyć w drogę powrotną do Polski.

Naszą podróż zakończyliśmy 30 kwietnia o godzinie 13.00 w Istebnej. Wycieczka była bardzo pouczająca, przede wszystkim mogliśmy spróbować swoich sił w porozumiewaniu się z Francuzami. Fantastyczna młodzież, miła atmosfera oraz niesamowite przeżycia z pewnością sprawią, że wycieczki do Paryża nie zapomnimy przez wiele, wiele lat.

Dodał: K.C Dodano: 2014-06-02, godz. 13:43