Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Zespolocy Istebniańscy w Macedonii!
Zespół Regionalny „Istebna” koncertował w Macedonii od 1 do 10 lipca. W tym czasie wziął udział w dwóch dużych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.

Najpierw w dniach 1-5 lipca uczestniczył w jedenastej edycji festiwalu w mieście Veles, gdzie oprócz grupy z Polski prezentowały się zespoły z Rumunii, Bułgarii, Serbii, Włoch, Izraela, Rosji, Słowenii, Turcji oraz Macedonii. Występy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem publiczności, zaś czas wolny zagospodarowany został przez organizatorów na wypoczynek w basenie lub nad jeziorem, a także zwiedzanie okolicy. „Istebna” zobaczyła m.in. stolicę kraju – Skopje, oraz piękny okoliczny kanion Matka.

Drugi festiwal odbywał się od 6 do 9 lipca w cudnym miasteczku Ohrid. Był to 53 Bałkański Festiwal Pieśni i Tańca – najstarsza impreza folklorystyczna na Bałkanach, na którą zapraszane są najlepsze zespoły folklorystyczne. W tym roku oprócz narodowego zespołu macedońskiego „Tanec” były to grupy z Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Czarnogóry, Słowenii, Grecji, Serbii, Turcji, Australii i właśnie Istebnej.
Poza koncertami zespół kąpał się w Jeziorze Ochrydzkim, zwiedzał miasto oraz przepiękny, położony przy granicy z Albanią klasztor Świętego Nauma.
Podczas całego wyjazdu zespół z Istebnej dał w sumie pięć koncertów oraz wziął udział w czterech paradach ulicami miast.

Koszty wyjazdu zespołu zostały współfinansowane przez Urząd Gminy w Istebnej w ramach zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
Mnóstwo zdjęć z wyjazdu można zobaczyć na profilu zespołu na facebooku: www.facebook.com/Istebna
Dodał: AL Dodano: 2014-07-14, godz. 13:13