http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Regionalny Zespół ''Istebna'' z Istebnej
Rosyjska przygoda Zespołu „Istebna”

Zespół Regionalny „Istebna” w dniach 22-30 września wziął udział w wyjątkowym projekcie edukacyjno-kulturalnym. Na zaproszenie Fundacji Na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Piastun” uczestniczył w polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży, która krzewi i kultywuje dziedzictwo kulturalne własnej małej ojczyzny, a przez to kulturę narodową.

Grupa młodzieży z zespołu udała się do leżącego prawie 2 tys. km od Istebnej miasta Jarosław. Po drodze zespół dał dwa koncerty w Smoleńsku – najpierw na Smoleńskim Uniwersytecie Państwowym, a następnie w Bibliotece Obwodowej, gdzie wśród gości oklaskujących popisy istebnian był m.in. Konsul RP w Smoleńsku Michał Greczyło.

Wielkie wrażenie na młodzieży wywarły okoliczne miejsca mocno związane z naszą historią. Członkowie zespołu zapalili znicz na polskim cmentarzu wojennym w Katyniu, a także zobaczyli miejsce katastrofy prezydenckiego samolotu z roku 2010. Udając się w dalszą podróż do Jarosławia, nie sposób było nie zatrzymać się choć na kilka godzin w Moskwie, by zobaczyć cuda tamtejszej architektury, przespacerować się po Placu Czerwonym, obejrzeć Kreml czy słynne moskiewskie metro.

Właściwym celem wizyty było jednak miasto Jarosław - zamieszkałe przez ponad 600 tys. osób, położone nad Wołgą – największą rzeką Europy. Tam na grupę czekała młodzież z gimnazjum nr 3, by zapoznać nas z miejscową historią i kulturą – przede wszystkim muzyką, śpiewem i tańcem. Jarosław słynie z cudownej architektury, zabytkowe centrum miasta jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wielkie wrażenie robiła Wołga, rzeczywiście bardzo szeroka w tym miejscu. Niezwykłe były odwiedzane w wolnym czasie okoliczne klasztory w położonym nad jeziorem Nero mieście Rostów czy Muzeum Soli w mieście Nekrasovskoye.

Najważniejsze jednak były niezwykle sympatyczne wzajemne relacje międzyludzkie, a także wspólne zajęcia, warsztaty młodzieży polskiej i rosyjskiej, na które sytuacja polityczno-gospodarcza zupełnie nie miała wpływu. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, otwartych na świat, darzących Polaków wielkim szacunkiem i z ciekawością słuchających o naszych tradycjach, kulturze, itp. Nasze obawy związane z wyjazdem zupełnie nie miały pokrycia w rzeczywistości. Również uczniowie i nauczyciele z jarosławskiego gimnazjum bali się, czy aby na pewno nie zrezygnujemy z przyjazdu do nich, a przygotowywali się do tej wizyty od miesięcy. Na szczęście okazuje się, że kultura stoi ponad polityką.

Wracając z Rosji przez Łotwę i Litwę zatrzymaliśmy się w Wilnie, by pokłonić się Matce Boskiej Ostrobramskiej oraz poszukać śladów polskości w tym mieście mocno związanym m.in. z Adamem Mickiewiczem.

Całość wydarzenia została współfinansowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach projektu „Kultura i tradycje w życiu młodych Polaków i Rosjan”. Przez kilka dni towarzyszył nam niezwykle sympatyczny pan Robert Śmigielski z CPRDiP, zajmujący się w tej instytucji sprawami społeczno-kulturalnymi. Koordynatorem i dobrym duchem wyjazdu był Krzysztof Pawlak z Fundacji „Piastun”, za co serdecznie mu dziękujemy!

Mnóstwo zdjęć z wyjazdu można znaleźć na stronie www.facebook.com/istebna

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2014-10-03, godz. 13:34