http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Aktualności » Aktualności 2015
Pamięć tragicznych ofiar sprzed 70- ciu lat uczczona
Za nami obchody jednej z najważniejszych rocznic tego roku. 70 lat temu, 13 kwietnia 1945 roku na cmentarzu żydowskim w Jabłonkowie zostało straconych przez gestapo 12 mieszkańców Istebnej i Jaworzynki. Dla upamiętnienia tej tragicznej karty w dziejach naszej historii, w poniedziałek w miejscu egzekucji została uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa.

Obchody inaugurowano uroczystą Mszą święta w kościele pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, którą koncelebrowali ksiądz Janusz Kiwak, proboszcz parafii jabłonkowskiej i ksiądz Tadeusz Pietrzyk, proboszcz parafii istebniańskiej. Podczas nabożeństwa została poświęcona tablica wykonana przez Bolesława Michałka z Istebnej, która następnie miała zostać przewieziona do Jabłonkowa i zainstalowana na murze cmentarza żydowskiego. Kazanie wygłosił ksiądz Janusz Kiwak. Mówiąc o pomordowanych, nawiązał do słów Ewangelii „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”. Podkreślał, że dziś w czasach pokoju sąsiednie gminy z pogranicza polsko- czeskiego powinny podejmować wspólne inicjatywy, by budować pokój i jedność. Mszy świętej towarzyszyła wspaniała oprawa góralska, o którą zadbało Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie reprezentowane przez liczne grono instruktorów i młodych podopiecznych.

W uroczystościach w kościele udział wzięli: Wójt Gminy Istebna Henryk Gazurek, Artur Szmek Przewodniczący Rady Gminy, Sekretarz gminy Teresa Łaszewska,  Józef Polok dyrektor OPP w Koniakowie, dyrektorzy Szkół Podstawowych z Trójwsi  i Gimnazjum w Istebnej wraz z pocztami sztandarowymi, Jerzy Michałek sołtys Istebnej, Paweł Rucki sołtys Jaworzynki, Jan Gazur sołtys Koniakowa, przedstawiciele Rady Gminy i Urzędu Gminy w Istebnej, Bolesław Michałek wykonawca pamiątkowej tablicy, delegacje Związku Podhalan Oddziału Górali Śląskich w Istebnej, Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Zwązku Kombatantów w Istebnej, członkowie Zespołów Regionalnych „Istebna” i „Koniaków”, pracownicy Ośrodka Kultury w Istebnej i wielu innych mieszkańców Trójwsi Beskidzkiej. Co najważniejsze, były obecne rodziny ofiar, które ciągle noszą w sercach ich tragiczną historię. Stronę jabłonkowską reprezentowali: burmistrz miasta Jiří Hamrozi, wraz z zastępcą Stanislavem Jakusem, główny inicjator obchodów Zygmunt Stopa wraz ze Stanisławem Gawlikiem, członkowie chóru „Górol” i inni.

Po uroczystej Mszy świętej, uczestnicy udali się na zbiorową mogiłę pomordowanych na cmentarzu w Istebnej, gdzie dokonano uroczystego złożenia kwiatów. Dalsza część obchodów przeniosła się do Jabłonkowa, gdzie najpierw zgromadzono się pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. Tam delegacja Miasta Jabłonkowa oraz Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie z konsul Marią Kovács zapaliła znicze, a przedstawiciele Gminy Istebna złożyli kwiaty.

Przy podmuchach porywistego wiatru, delegacje udały się pod mur cmentarza żydowskiego w Jabłonkowie. Tam, na miejscu mordu sprzed 70 lat, uroczystego odsłonięcia tablicy, dokonał Henryk Gazurek - Wójt Gminy Istebna wspólnie z burmistrzem miasta Jabłonkowa  Jiřím Hamrozim. „Każdy mieszkaniec naszej ziemi powinien wiedzieć, że  wolność nie jest nam dana za darmo, ale drogo okupiona cierpieniem naszych przodków.  Historia wydarzeń sprzed 70- ciu lat uczy nas o konieczności poszanowania godności każdego człowieka w każdym miejscu i w każdym czasie. (…) Imiona i nazwiska ofiar egzekucji są wyryte na pomnikach w Jabłonkowie i w Istebnej. Najważniejsze jednak, by ich historia była zapisana  w pamięci i w sercach następnych pokoleń. Bo tylko naród świadomy swojej historii, ma przed sobą przyszłość.”- powiedział Wójt Gminy Istebna w okolicznościowym przemówieniu.

Niezwykle podniosłym, przejmującym momentem było odczytanie apelu przez panią Marię Kohut reprezentującą Związek Kombatantów w Istebnej. Każda z ofiar masowej egzekucji została uczczona uroczystym werblem. Przed tablicą kwiaty złożyły delegacje urzędów, pocztów sztandarowych, przedstawicieli placówek oświatowych z Gminy Istebna i miasta Jabłonkowa oraz rodziny pomordowanych. Uroczystą wartę przy tablicy pełnili górale z Zespołu „Istebna”. Obchody zakończył dostojny sygnał z rogu pasterskiego, na którym zagrał Zbigniew Wałach.

Dalsze uroczystości przeniosły się do sali PZKO w Jabłonkowie, gdzie mgr Krzysztof Kiereś wygłosił wykład, w którym przybliżył sylwetki ofiar i przedstawił archiwalne dokumenty, kulisy aresztowania, egzekucji i ekshumacji zwłok. Dalsza część spotkania była okazją do rozmów o wspólnej historii oraz integracji strony polskiej i czeskiej.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas by wziąć udział w uroczystościach wspomnieniowych,w sposób szczególny instruktorom i podopiecznym OPP w Koniakowie za uświetnienie wydarzenia piękną oprawą góralską. Wyrazy wdzięczności składamy też Bolesławowi Michałkowi z Istebnej za wykonanie pamiątkowej tablicy, która od teraz będzie przypominać następnym pokoleniom o tragicznej historii sprzed siedemdziesięciu lat.

oprac. BJ

Fotogaleria - kliknij tutaj...

 
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2015-04-14, godz. 12:45