Aktualności » Aktualności 2015
Czy śmieci muszą nas zasypać?
W dniu 7 maja w Szkołach Podstawowych nr 1 w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie odbyły się spektakle teatralne skierowane do klas od 4-6 pt. „Czy śmieci muszą nas zasypać?”. Była to kolejna lekcja ekologii dla dzieci, która w zabawny sposób i podczas doskonałej zabawy nauczyła je jak segregować odpady oraz pozwoliła przyswoić im szereg terminów i pojęć ekologicznych dotyczących między innymi recyklingu.

Aktorzy pokazali, że o sprawach wielkiej wagi można mówić w żartobliwej formie, jednocześnie pokazując młodym widzom  tak istotne treści jak troska o środowisko i zdrowie naszej planety. Przedstawienie zostało przygotowane przez Studio Małych Form Teatralnych „Sztuka” z Trzebinii.

Spektakl rozpoczął się pokazaniem kilku scenek rodzajowych m.in. malowanie grafitti, pokaz walki rycerskiej, przygotowaniem obozowiska w lesie, które łączyło wyrzucenie śmieci różnego rodzaju do jednego kosza. W drugiej części akcja odbywała się w scenerii wysypiska śmieci, gdzie „uosobione surowce wtórne” tj. tektura, butelka i plastik opowiadały o swoich marzeniach by zamiast na wysypisko trafić do sortowni, a następnie do przetwarzania wtórnego i ponownego użycia.

Los surowców wtórnych, która znalazły się wraz z wymieszanymi odpadami pokazuje bezmyślność ludzi, którzy nie zważając na skażenie środowiska produkują ogromne ilości odpadów, a następnie zamiast je sortować, co jest rzeczą bardzo prostą, jak pokazały dzieci podczas przedstawienia wrzucając śmieci do odpowiednich pojemników na surowce wtórne, ładują wszystko do jednego worka.

Mamy nadzieję, że pozyskaną wiedzę oraz prawidłowe schematy zachowań dotyczące segregacji, dzieci będą propagować w domu, szkole czy na ulicy i nie przejdą obojętnie wobec leżącego na ziemi papierka czy mieszania odpadów, które dałoby się wysegregować.

Dodał: jk Dodano: 2015-05-08, godz. 09:30