Gmina Istebna » Szkolnictwo » Szkoły Podstawowe » Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie
Z życia Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie
Roztańczona Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie

We wtorek 28 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie od samego rana wszyscy żyli tańcem, a wszystko za sprawą tancerzy i akrobatów z Akademii Tańca i Akrobatyki SCREAMO TRICKZ z Nowego Sącza. Instruktorzy tańca poderwali z miejsc nawet największych zagorzalców podpierania ścian.  Widowiskowe wyskoki, podskoki, wykrętasy, salta, obroty w powietrzu i różne inne wygibasy, które wykonywali trenerzy tańca breakdance zachwyciły każdego. Już na samym początku miał miejsce zapierający dech w piersiach pokaz akrobatyczny instruktorów.  Podczas występu wszyscy – zarówno dzieci jak i nauczyciele – zastanawiali się nad tym, jak w ogóle możliwe jest wykonywanie tak niesamowitych figur. Jednak już po kilku minutach sami uczniowie, pod okiem tychże instruktorów, sprawdzali swoje możliwości, próbując wykonywać poszczególne figury taneczne m.in. skorpiona czy ławeczkę. Niecodzienny taniec  z dużą ilością elementów siłowo-sprawnościowych oraz kroków wykonywanych rękami i nogami (a często całym ciałem) na ziemi, był niemałym wyzwaniem dla naszych uczniów.  Jednak jak się okazało niektórym szło całkiem sprawnie i być może za kilka lat będzie ich można zobaczyć podczas pokazów breakdance. Występ sprawił, że uczniowie jeszcze długo dyskutowali o tym co zobaczyli, a do szkoły zaczęli przychodzić z nową, wiosenno-taneczną energią.

Podsumowując, widowisko miało przekaz edukacyjny i prozdrowotny. Uczniowie uświadomieni zostali, że aby dobrze tańczyć i umieć wykonywać różne ćwiczenia fizyczne trzeba aktywnie brać udział w zajęciach gimnastycznych, tanecznych i właściwie się odżywiać – jeść warzywa i owoce! Całość była naprawdę godna polecenia i mamy nadzieję na więcej takich inicjatyw.

Pedagodzy Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie

Akademia z okazji Święta uchwalenia Konstytucji 3 maja

W tym roku przypadła 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była próbą ratowania upadającej Rzeczypospolitej.
Z tej okazji 30 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca to wydarzenie. Przygotowana została przez uczniów klas 4 wraz z wychowawczyniami panią mgr Wioletą Strokosz i panią mgr Sylwią Michałek. O oprawę muzyczną zadbał pan Zenon Knopek, a wykonaniem dekoracji zajęły się panie mgr Zuzanna Kawulok i mgr Agata Polok.

Czwartoklasiści w krótkim programie artystycznym wytłumaczyli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie pierwszej w Polsce konstytucji. Najpierw zaprezentowali scenkę, w której przedstawili w sposób symboliczny okoliczności I rozbioru Polski. W drugiej części programu artystycznego uczniowie wierszem i prozą pokazali, w jaki sposób Polacy 3 maja 1791 roku świętowali to ważne wydarzenie. W zakończeniu akademii czwartoklasiści przypomnieli, że Konstytucja 3 Maja stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy i stworzenia nowoczesnego społeczeństwa.

Okres wolności i nadziei trwał jednak krótko, gdyż obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Później Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata, ale dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby ratowania ginącej Rzeczypospolitej. Uczniowie starali się uświadomić rówieśnikom, aby w dzisiejszych czasach pamiętali o naszej historii. Jesteśmy członkami Unii Europejskiej, wspólnoty państw. Powinniśmy być z tego dumni, ale musimy pielęgnować naszą tożsamość.
Mamy nadzieję, że ta uroczystość ułatwiła uczniom zrozumienie wagi święta 3 Maja.

Wychowawczynie klas 4: S. Michałek, W. Strokosz

„MIESZKAM W BESKIDACH” – w Szkołach Podstawowych

Międzynarodowy Konkurs "Mieszkam w Beskidach",  którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty oraz patronatem medialnym „Gazety Żywieckiej”, został rozstrzygnięty! 10 kwietnia 2015 r. w Domu Narodowym w Cieszynie odbyło się uroczyste rozdanie nagród. W konkursie wzięło udział wielu uczestników z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, którzy godnie reprezentowali swoje szkoły i placówki kulturalno-oświatowe. W zmaganiach wzięły udział również dzieci ze szkół w Trójwsi m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Istebnej – Zaolziu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Koniakowie Rastoce, Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaworzynce Zapasiekach oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie.  Była to okazja, aby pokazać piękno naszej "Małej ojczyzny" – Trójwsi. Nasi mali artyści otrzymali następujące wyróżnienia:
  • II miejsce w kategorii Wyklejanka w grupie wiekowej 7 - 8 lat zajęła uczennica klasy III Wiktoria Łacek ze SP nr 2 w Jaworzynce Zapasiekach, która pracowała pod kierunkiem p. Marii Jałowiczor.
  • II miejsce zajęła w swojej kategorii wiekowej Karolina Kohut, z klasy 6 ze SP nr 2 w Istebnej- Zaolziu, którą przygotowywała p. Mirisława Haratyk.
  • II miejsce w kategorii Wyklejanka zajął Michał Soból, natomiast III miejsce w tej samej kategorii zajął Marcin Legierski, z kolei Estera Rabin otrzymała III miejsce w kategorii Formy Przestrzenne, a wyróżnienie w kategorii Makieta otrzymały Joanna Kawulok oraz Oliwia Ligocka – dzieci te pracowały pod kierunkiem p. Lucyny Bytow (SP nr 2 w Koniaków Rastoka).
  • Nagrodę Dyrektora w kategorii Makieta otrzymała Anna Poloczek, wyróżnieniem zaszczycona została Dominika Skurzok, a III miejsce w kategorii Wyklejanka otrzymała Dagmara Juroszek. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie pracowały pod nadzorem p. Zuzanny Kawulok oraz p. Wiolety Strokosz.
Serdecznie dziękujemy małym artystom za okazany entuzjazm, zaangażowanie i propagowanie piękna terenów Trójwsi oraz za rozwijanie swoich talentów. Natomiast organizatorom konkursu dziękujemy za docenienie pracy naszych dzieci.

Opiekunowie Szkół Podstawowych Trójwsi
(laureatów konkursu „Mieszkam w Beskidach”)

Dodał: K.C Dodano: 2015-05-08, godz. 10:13