http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Gminny Ośrodek Kultury » Folklor » Zespoły Regionalne » Zespół pieśni i tańca ''Koniaków'' z Koniakowa
Nasi z nagrodami w Ciechanowcu 2015
Po raz trzydziesty piąty odbył się w dniach 5-6 grudnia 2015 roku w Ciechanowcu konkurs gry na tradycyjnych instrumentach pasterskich. To wielkie międzynarodowe wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz większe grono widzów i uczestników.

Udział w konkursie wzięli także członkowie Zespołu Regionalnego Koniaków z Koniakowa oraz zaprzyjaźnieni muzycy, którzy zdobyli nagrody m.in. w grze na trómbicie, rogu pasterskim czy okarynie.

Historia Konkursu sięga 1974 roku, kiedy to Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu rozpoczęło działania nad reaktywacją tradycji gry na ligawce. O jednym z najstarszych instrumentów w Polsce - ligawce pierwsze wzmianki pojawiły się w 1778 r. Pisali o niej w swoich pracach m. in. ks. Krzysztof Kluk, Oskar Kolberg, Zygmunt Gloger. Zwyczaj ten trwał na wsi południowego Podlasia i północno-wschodniego Mazowsza do II wojny światowej.

Organizowany od trzydziestu pięciu lat Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich ma na celu kultywowanie zwyczaju umiejętności grania na instrumentach pasterskich wszędzie tam, gdzie takie instrumenty i osoby na nich grające występują, w Polsce oraz w krajach europejskich. Jest to doskonała możliwość zaprezentowania tradycyjnych melodii, umożliwienie nawiązania kontaktów między wykonawcami tradycyjnej muzyki pasterskiej oraz podtrzymywanie i popularyzacja gry na instrumentach pasterskich. Uczestnicy wykonują melodie charakterystyczne dla danego instrumentu pasterskiego oraz regionu, z którego on pochodzi.

W konkursie uczestniczą instrumentaliści grający m.in. na mazowiecko-podlaskich ligawkach, góralskich trombitach, kaszubskich bazunach, białoruskich surmach oraz na innych instrumentach pasterskich. Każdego roku w Konkursie bierze udział ponad 150 instrumentalistów, z których około 70 to dzieci w wieku od 3 do 16 lat. W Konkursie, oprócz wykonawców z Polski, występowali już instrumentaliści z Finlandii, Meksyku, Australii, Hiszpanii, Bułgarii, Irlandii, Szkocji, Niemiec, Litwy, Słowacji, Ukrainy, Białorusi.

Konkurs ma charakter otwarty - uczestnik zgłasza się osobiście do chwili rozpoczęcia Konkursu w danej kategorii.

Jest to wydarzenie nie tylko dla specjalistów z dziedziny etnologii, etnomuzykologii, muzyki, muzykologii, folklorystyki, ale również dla widzów zainteresowanych tradycyjną muzyką pasterską, kulturą ludową i folklorem.

W XXXV Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego udział wzięli instrumentaliści z Podlasia (w tym mniejszości narodowe Białorusinów oraz Litwinów), Mazowsza, Kurpi, Lubelszczyzny, Podhala, Beskidu Śląskiego, Małopolski, Wielkopolski, Kaszub. Organizatorzy spodziewają się także uczestników m.in. z Litwy, Słowacji, Ukrainy. W jury Konkursu zasiadają wybitni specjaliści z dziedziny muzykologii i etnografii.

Z Trójwsi Beskidzkiej nagrody otrzymali:

- Tadeusz Rucki z Koniakowa,
- Wiktoria Gruszka z Koniakowa
- Paweł Kukuczka z Koniakowa
- Martin Wałach z Jaworzynki


Galeria  >>>>>>

Wyniki  >>>>>>>


GRATULUJEMY!


tekst na podstawie folk24.pl
zdjęcia: wysokomazowiecki24.pl
 
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: AL Dodano: 2015-12-08, godz. 14:52