Gmina Istebna » Urząd Gminy » Projekty europejskie
Unijne projekty Istebnej na międzynarodowej konferencji

9-10 listopada 2006 r. w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pn. "Od Inicjatywy INTERREG do Europejskiej Współpracy Terytorialnej", której celem było przedstawienie stanu wdrażania programów Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG z udziałem Polski, doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji ww. programów oraz przygotowań do wdrażania programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej 2007-2013 w ramach Celu 3. polityki spójności Unii Europejskiej i programów Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa 2007-2013. W trakcie konferencji odbyły się dwie sesje poświęcone tematyce europejskiej współpracy transnarodowej, transregionalnej i transgranicznej.

Udział w konferencji wzięła Pani Danuta Hübner, Komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Instytucji Zarządzających, Instytucji Krajowych, Wspólnych Sekretariatów Technicznych poszczególnych programów, władze regionalne (przedstawiciele urzędów marszałkowskich i urzędów wojewódzkich) oraz euroregiony.

Zaproszenie otrzymała także Gmina Istebna, jako jeden z najlepszych beneficjentów Programu INTERREG IIIA w Polsce. Miała możliwość zaprezentowania na międzynarodowym forum własnych projektów, których realizację uznano za wzorcową.

Inicjatywa Wspólnotowa INTERREG IIIA stworzyła możliwości wspierania m.in. projektów nastawionych na rozwój infrastruktury transgranicznej (działanie 1.1). Istebna postanowiła skorzystać z tej szansy i zmodernizować sieć dróg na obszarze pogranicza. a przy okazji zwiększyć swoją atrakcyjność turystyczną. Otrzymała prawie 1,7 mln złotych na 3 projekty drogowe o charakterze transgranicznym. Istebna rozwija swoje plany. Zaczęto od podstawowej infrastruktury, a teraz wraz z zagranicznymi partnerami zwiększana jest gminy i regionu atrakcyjność turystyczna.

Istebna chce nadal rozwijać dobrze funkcjonującą współpracę i ma w zanadrzu kolejne innowacyjne projekty o charakterze transgranicznym, które jeśli zyskają uznanie Unii Europejskiej, będą realizowane w niedalekiej przyszłości z korzyścią dla mieszkańców i turystów. Projekty te dotyczą nie tylko infrastruktury komunikacyjnej, ale także turystyki, sportu i kultury.

Zestawienie projektów Gmina Istebna realizowanych w ramach Programu INTERREG III A:

Projekt: Poprawa dostępności obszaru pogranicza poprzez modernizację drogi lokalnej Olecki w Istebnej
Program: INTERREG IIIA Polska - Czechy
Wartość projektu: 1,1 mln zł

Dofinansowanie: 824 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Projekt zakończony rzeczowo i finansowo.

Projekt: Poprawa dostępności obszaru pogranicza poprzez modernizacje dróg lokalnych Polana, Korbasy, Łupienie w Jaworzynce - etap I Programu Rozwoju Trójstyku
Program: INTERREG IIIA Polska - Republika Słowacka 2004 - 2006
Wartość projektu: 794 tys.

Dofinansowanie: 595,8 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Projekt zakończony rzeczowo i finansowo.

Program: Budowa transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka-Čierne dla planowanego turystycznego polsko-słowackiego przejścia granicznego

Wartość projektu: 360 tys. zł

Dofinansowanie: 270 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Okres realizacji: lata 2006-2007 (w trakcie realizacji)

Poniżej w formacie JPG załączona jest część prezentacji projektów.

Opracował: Wiesław Legierski

Slajd2.zip