Aktualności » Archiwum aktualności » Aktualności 2007
Rowerowy BOOM w roku 2007

Istebna z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym i atrakcyjnym miejscem wśród kolarzy jeżdżących na rowerach dla przyjemności i rekreacyjnie, ale także sportowców traktujących tę formę aktywności fizycznej jako sprawdzenie własnych możliwości i ścigających się z upodobaniem w zawodach wysokiej rangi.

Systemowe i przemyślane działania lokalnego samorządu mające na celu promocję m.in. aktywnej turystyki rowerowej przynoszą od kilku ostatnich lat wymierne korzyści lokalnym mieszkańcom: wzrost ruchu turystycznego, pozytywne kreowanie wizerunku gminy, wzrost dochodów branży turystycznej i towarzyszącej to najważniejsze z nich.

W roku 2007 kalendarz imprez obfitować będzie w kilka bardzo ciekawych imprez kolarskich o różnej specyfice i skierowanych do różnych grup zainteresowanych.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się kilkuetapowe, 4-dniowe zawody "Beskidy MTB Trophy" skierowane dla prawdziwych koneserów kolarstwa górskiego. Odbędą się w dniach 7-10 czerwca 2007 r. i przez tych kilka dni obszar wokół Amfiteatru Pod Skocznią i Gimnazjum w Istebnej zamieni się w prawdziwe miasteczko sportowe z międzynarodowa obsadą około 400 kolarzy. Trudne trasy tych prestiżowych zawodów mają innowacyjny charakter, gdyż poprowadzone zostały w najwyższe partie Beskidu Śląskiego (cel: Skrzyczne – Etap 1), Beskidu Śląsko-Morawskiego po czeskiej stronie granicy (cel: Kozubova, Javorovy - Etap 2) i Beskidu Żywieckiego i Słowacji (cel: Wielka Racza – Etap 3).

Wyścig Beskidy MTB Trophy zostanie poprzedzony otwartymi zawodami w jeździe na czas pod górę "UpHill Tyniok MTB" o Puchar Danuty Rabin - Wójta Gminy Istebna, które organizowane będą w ramach projektu "Produkt turystyki kwalifikowalnej na polsko-czeskim pograniczu - utworzenie i promocja transgranicznych tras kolarstwa górskiego - etap1" realizowanego w ramach Programu INTERREG IIIA Czechy-Polska Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński. Istebna na tych kilka dni stanie się prawdziwą europejską stolicą kolarstwa górskiego w najpiękniejszej i najtrudniejszej postaci, maratonach MTB.

A już miesiąc później, 7 lipca, Istebna gościć będzie pasjonatów bardzo długich dystansów, tym razem na rowerach o wąskiej kierownicy, węższych i większych kołach, czyli tzw. popularnych "kolarkach". "Beskidzka Pętla – Istebna 2007" to górska edycja zawodów w kolarstwie szosowym wliczana do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2007 z cyklu supermaratonów.

Trasa tych równie prestiżowych zawody poprowadzona została przez Kubalonkę, Wisłę, Salmopol, Szczyrk, Lipową, Węgierską Górkę, Milówkę, Ochodzitą i oczywiście Istebną, gdzie ulokowane będzie miejsce startu i mety. Zawodnicy będą mieli do wyboru dystanse o długości ok.: 90 km/ 180 km i aż 270 km!! Swój start w Istebnej i patronat honorowy potwierdził kończący już niestety karierę jeden z najlepszych polskich kolarzy, Cezary Zamana.

Nie tylko profesjonaliści i dorośli mogą realizować swoje sportowe ambicje. Niezapomniano również o najmłodszych, być może przyszłych miłośników kolarstwa, dzieciach i młodzieży z Istebnej. W maju 2007 r. odbędzie się rekreacyjny Rajd Rowerowy dla dzieci i młodzieży "Wokół Trójstyku" na łatwej i transgranicznej trasie w Polsce i Czechach – Cyklistycký výlet kolem Trojmezi. Warto "inwestować" w zdrowie i kondycję naszych pociech, dla ich i naszego wspólnego dobra, gdyż rekreacyjna jazda na rowerze jest uznawana za jedną z najkorzystniejszych form aktywnego wypoczynku, zalecana jako szeroko pojęta profilaktyka zdrowia. A w "zdrowym ciele zdrowy duch" mówi stare przysłowie.

Przyszłoroczny "rowerowy" sezon zakończy finał edycji górskich z cyklu Bike Maraton, który zagości na trasach naszej gminy prawdopodobnie w dniu 8 września 2007. Zawody te w roku 2005 gwałtem wdarły się w ogólnopolski kalendarz imprez MTB i od razu zrobiły wielka furorę: przyznano wtedy, mało przecież znanej Istebnej, "Złotą pompkę" za najlepszą imprezę w kolarstwie górskim w Polsce w sezonie 2005! Ta już trzecia edycja cyklu jest kontynuacją udanych i pozytywnie ocenianych wśród kolarzy z całej Polski zawodów w kolarstwie górskim – maratonach. Malownicze i trudne trasy maratonu oraz specyficzny klimat stworzony w dużej mierze przez kibiców na trasie dotarły aż do Stanów Zjednoczonych, z których 16 września 2006 specjalnie do Istebnej przybył człowiek-legenda, wynalazca roweru górskiego, zwycięzca zawodów TransAlp, amerykanin Gary Fisher.

Wytrwali maratończycy będą mogli w dzień po Bike Maratonie (niedziela, 9 września) zakończyć sezon wyścigowy startem w ogólnodostępnych Zawodach w kolarstwie górskim XC o Puchar Danuty Rabin - Wójta Gminy Istebna na krótkiej, ale specjalnie do tego celu przygotowanej w rejonie Amfiteatru "Pod Skocznią" trasie typu "cross country". Zawody te kończyć będą cykl imprez wspólnych objętych projektem mającym na celu utworzenie i promocję tras kolarstwa górskiego na czesko-polskim pograniczu.

Moda na rower to nie tylko wymysł cywilizacyjny naszych czasów. To także doskonała możliwość spędzania wolnego czasu, aktywnego wypoczynku i swego rodzaju inwestycja we własne zdrowie. Organizatorzy imprez zapraszają już teraz do startu, informacje o zawodach ukazywać się będą na bieżąco na stronach internetowych: www.mtbtrophy.pl , www.supermaraton.org, www.bikemaraton.pl , www.ug.istebna.pl

Opracował: Wiesław Legierski
Dodał: W.L. Dodano: 2006-12-20, godz. 14:06