Muzeum malarza i grafika Jana Wałacha
Andziołówka
43-470 Istebna 293
Strona WWW: http://www.janwalach.pl
Telefon: +48 33-855 72 01, 885 743 904
Kategoria: Regionalne
Miejsce: Istebna
Muzeum znajduje się na Andziołówce- pierwszym przysiółku w Istebnej (jadąc od strony Wisły). Tu, obok krzyża i starej drewnianej gospody, należy skręcić w lewo i drogą (400 m) w stronę lasu dojść do pracowni artysty malarza Jana Wałacha.
Pracownia wybudowana została w 1922 r. z belek świerkowych. Jest wysoka, przestrzenna, za życia artysty służyła jako atelier malarskie. Usytuowana jest na skraju polany wiosną ukwieconej polnymi kwiatami i otoczona wysokim świerkowym lasem. Wnętrze zajmują sprzęty, sztalugi, a co najważniejsze prace artysty: obrazy olejne, rysunki, gwasze, grafiki o różnorodnej tematyce: pejzaże, portrety, kwiaty, martwe natury oraz kompozycje religijne powstałe od 1902 do 1979 roku.
Obecnie jest to jego biograficzne muzeum. W odległości 40 metrów od pracowni stoi drewniany dom rodzinny Jana Wałacha. Pierwotnie pochodził z 1853 r. został przebudowany w 1912 r. Ma konstrukcję zrębową, dach kryty gontem z charakterystycznym „wolim oczkiem” i przyczółkami tzw.„kozubkami” w szczytach.
Całość tego terenu łącznie z budynkami wpisana jest w rejestr zabytków architektury drewnianej.

Aby trafić do pracowni artysty malarza Jana Wałacha należy obok przydrożnego krzyża i starej drewnianej gospody skręcić w lewo i drogą w dół ok. 0,5 km iść w stronę lasu, gdzie na jego skraju córka artysty, pani Barbara, prowadzi muzeum.

Film: http://www.youtube.com/watch?v=3C9u8bitPaI
« powrďż˝t