Trójstyk PL - CZ - SK
Strona WWW: http://www.trojstyk.pl
Kategoria: Przyrodnicze
Miejsce: Jaworzynka
Region turystyczny Trójstyk (Trojmezí / Trojmedzie) obejmuje tereny przygraniczne trzech państw: Republiki Czeskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej, których centralnym punktem jest miejsce zetknięcia się granic tych państw – trójstyk, który dał nazwę całemu regionowi.
Region turystyczny Trójstyk tworzą następujące mniejsze regiony:
* Mikroregion Jablunkovsko położony na terenie Republiki Czeskiej w którego skład wchodzi 14 miejscowości.
* Gmina Istebna (nazywana też Trójwsią Beskidzką) położona na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W jej skład wchodzą 3 miejscowości: Istebna, Jaworzynka, Koniaków.
* Mikroregion Kysucký Triangel położony na terenie Republiki Słowackiej. Tworzą go 3 miejscowości: Čierne, Skalité, Svrčinovec

Punkt zbiegu trzech granic - Hrcava, Istebna i Cierne - znajduje się w głębokim na 8 m i szerokim na 34 m jarze, co stanowi środek okręgu opisanego na wierzchołkach trójkąta równoramiennego. Wierzchołki trójkąta tworzone są przez monolity granitowe o wysokości 240cm. Podczas ich budowy
w dniu 22.06.1995 do podstaw monolitów włożono zamknięte w metalowych tulejach dokumenty pamiątkowe – rozmaite dokumenty, ówczesne gazety i monety.
W ramach współpracy Zrzeszenia Gmin Ziemi Jabłonkowskiej, Gminy Istebna oraz Gminy Cierne
w roku 2007 polski i słowacki brzeg nad trójstykiem połączono 18 metrowym drewnianym mostem, zaś zagłębienie na granicy polsko – czeskim mniejszym mostkiem. W tym samym czasie po stronie słowackiej postawiono wiatę turystyczną, a dwa lata później zadaszone miejsce odpoczynkowe
z paleniskiem przybyło też po stronie czeskiej. Dostęp wzdłuż granicy polsko – czeskiej dla pieszych, rowerzystów i zwiedzających z wózkami ułatwiają wyłożone płytkami schody oraz ścieżka.

Wycieczka po Trójstyku

Polecamy oryginalną wycieczkę przez trzy państwa, połączona z degustacją czeskiego, polskiego i słowackiego piwa, trzema walutami w portfelu i trzema różnymi językami wraz z przenikającą się nawzajem „góralską gwarą”. Jako punkt wyjścia obieramy Hrcavę: żółty szlak – przejście przez Trójstyk CZ/PL – zielony szlak do Jaworzynki – Jaworzynka Kotelnica – przejście Jaworzynka (PL)/Cierne (SK) – niebieskim szlakiem przez Valy do miejscowości Cierne (przystanek kolejowy, punkt gastronomiczny) – zielonym, a następnie żółtym szlakiem z powrotem do Hrcavy – 10 km.

« powrďż˝t