Kultura » Aktualności kulturalne » Archiwum aktualności kulturalnych 2008
III Regionalny Konkurs Kulinarny

W słoneczny majowy dzień  w Jaworzynce odbył się już III Regionalny Konkurs Kulinarny. W tym roku gościła nas Janina Juroszek w Agroturystyce „Na Uwietrzu” i  po raz pierwszy rozpoczął go Tadeusz Rucki z Koniakowa grą na trombicie wraz z kapelą „Wałasi”.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie konkursem co nas bardzo cieszy. W tym roku 10 gaździn z Trójwsi przygotowało przepyszne tradycyjne potrawy. Gospodyni Uwietrza przywitała nas herbatką z sierotek, kawą zbożową i plackami na blaszy. Pojawił się kubuś, syr klagany, prażuchy, ciastka ze śpyrek,  zupa owocowa, wajcula,  maciek w kapuśnicy, groch ze śliwkami, śliwula, chleb pieczony,   ser topiony z kminkiem smażony, ser twaróg na słodko z truskawkami, ser twaróg ze szczypiorkiem i czosnkiem, herbata z dziurawca, pokrzywy, mięty, melisy, macierzanki. Furorę zrobiły bachora i kapuściok przygotowane przez Karczmę Kopyrtołka z Koniakowa. Było tyle pyszności, że goście nie mogli się nakosztować. Kiedyś te potrawy bardzo skromne były zwykłym powszednim jedzeniem, ale teraz w czasach kiedy szynka i mięso pojawiają się co dzień na naszych stołach, te tradycyjne jodła są wręcz rarytasem. Poza tym nasze młode gaździny już za bardzo nie wiedzą jak przygotować babcine przepisy, dlatego nasz konkurs ma wielką wartość edukacyjną.

W jury zasiedli: Jan Gazur – Przewodniczący Rady Gminy, Józef Polok – Wiceprzewodniczący Rady Gminy, sołtysi Istebnej i Jaworzynki: Józef Michałek i Paweł Rucki oraz inicjatorka konkursu Maria Szotkowska.

By spopularyzować „downe jodło”  Gminny Ośrodek Kultury organizuje ów konkurs. Głównym jego celem jest zaprezentowanie i posmakowanie naszych tradycyjnych potraw.

W konkursie wzięły udział Barbara Zowada z Koniakowa Szańców, Janina Juroszek z Jaworzynki Stańki, Maria Motyka z Jaworzynki Gorzołki, Helena Kohut z Istebnej z Beskidu, Krystyna Kaczmarzyk z Istebnej Leszczyny, Katarzyna Juroszek  z  Jaworzynki Małyjurki, Małgorzata Małyjurek z Jaworzynki Słowioki, Renata Bielesz z Istebnej Połomia, Anna Rucka z Jaworzynki Gorzołki, Dorota Juroszek i Tadeusz Rucki z karczmy „Kopyrtołka”. Dziękujemy także Zbyszkowi Kuncowi, szefowi kuchni Hotelu  „Szarotka”, któremu udało się przybyć i tak mu się podobało, że w przyszłym roku wystąpi jako uczestnik.

Serdecznie dziękujemy wszystkim kucharkom, które miały chęć przyrządzić tradycyjne pyszności oraz pani Janinie Juroszek gospodyni agroturystyki  „Na Uwietrzu”, która nas tak miło przyjęła.

Zachęcamy do udziału w przyszłym roku!!!

Lucyna Ligocka-Kohut

Dodał: Dodano: 2008-06-09, godz. 13:05