http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kultura » Aktualności kulturalne » Archiwum aktualności kulturalnych 2008
Fotogaleria XII Dni Istebnej

W ramach tegorocznych „XII Dni Istebnej” po raz pierwszy z inicjatywy lidera „Folkoperacji” Bogdana Bartnickiego odbył się w piątek „Młodzieżowy Dzień”, podczas którego koncertowało u nas wiele ciekawych zespołów i gwiazd polskiej sceny muzycznej, jak „De Press”, „Akurat”i „Folkoperacja”.

            Głównym punktem programu był chrzest pierwszej płyty „Folkoperacji”, której dokonał gość wieczoru Andrzej Dziubek, lider De Press, prekursor muzyki folkowej w Polsce. Pozwolę sobie przybliżyć czytelnikom nieco informacji na temat Folkoperacji, gdyż do zespołu należą także mieszkańcy Naszej Trójwsi. Są to: Piotr Kohut z Istebnej, perkusista, autor piosenek i lini melodycznych oraz Martin Wałach z Jaworzynki, grający na gitarze basowej.

            „Folkoperacja” powstała w 2003 roku jako reaktywacja zespołu Beskid Folk Bend z inicjatywy wokalisty i skrzypka, górala z czeskiego Zaolzia Bogdana Bartnickiego, gitarzysty Wojtka Zubrzyckiego oraz Piotra Kohuta, którzy postanowili ożywić zespół nowym składem i zmienionym brzmieniem. Zamiast kontrabasu pojawiła gitara basowa, a niedawno dołączył do zespołu wokalista i pianista Adam Koening z Katowic. Zespół w swoich utworach łączy muzykę góralską z rockiem, reggae, funky oraz jazzem. W repartuarze to także znane na Podbeskidziu utwory góralskie „Ciymno nocka”, „Pój tu Maryna”.

            Ci młodzi ludzie pełni pasji i entuzjazmu dali u nas niepowtarzalny występ, będący mieszanką energii i zabawy. Stworzyli świetną atmosferę, szczególnie lider Bogdan Bartnicki, którego góralski żywioł udzielił się publiczności i pomimo deszczowej pogody wszyscy bawili się wspaniale. Mamy nadzieję, że uda im się nagrać kolejną płytę i zrobią co najmniej taką karierę ja „Golec uOrkistra”, a ich kawałki będą na pierwszych miejscach list przebojów. Tego im życzymy.

            Sobotni dzień minął w atmosferze folkloru i podziwu dla rozsławiających naszą gminę mieszkańców. W tym dniu przyznano pieniężne Nagrody Rady Gminy w dziedzinie kultury i sportu za 2007 roku.

Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymała Zuzanna Kawulok z Istebnej, właścicielka „Chaty Kawuloka”, długoletni członek kapeli „Zespołu Regionalnego Koniaków”, choreograf. Natomiast w dziedzinie sportu wyróżniono: Pawła Gorzołkę z Jaworzynki, zasłużonego działacza sportu, byłego trenera młodzieży oraz miłośnika biegów narciarskich i terenowych; Antoniego Karcha i Tomasza Karcha z Istebnej zawodników Górnośląskiego Klubu Modelarstwa Kosmicznego i Lotniczego w Rybniku; Mariusza Michałka i Tomasza Sikorę z Istebnej, członków Narciarskiego Klubu Sportowego Beskidzka Trójwieś; Katarzynę Kubalok z Istebnej z Miedzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna oraz Mateusza Ligockiego z Jaworzynki, zawodnika Uczniowskiego Klubu Sportowego Gimnazjum. Jeszcze raz składamy gratulacje za wszystkie osiągnięcia i zachęcamy kolejnych mieszkańców szczególnie młodych do działalności sportowo-kulturalnej, promującej naszą kulturę, tradycję i umiejętności sportowe.

Tradycyjnie rozegrano konkurs o prawo jazdy fundowany przez Stanisława Kowalika, wystąpiły przepiękne zespoły ze Słowacji i Węgier, przybliżając nam kulturę i tradycję krajów Wyszehradu.

Na zakończenie XII Dni Istebnej odbył się jak co roku przepiękny Pokaz Mody Ślubnej i Wieczorowej pt. „Motyle” organizowany przez Studio Fryzjerskie Iwony Kohut z Istebnej. Program tegorocznego show był inny niż poprzednie – miał wyrażać zadumę nad pędzącym przed siebie światem, gdzie czyste i nieskażone piękno powoli się zatraca i odchodzi w zapomnienie. Motyle symbolizują nasze życie, które może być tak piękne jak one, a zarazem tak samo ulotne.

Przepiękne sukienki wypożyczyła firma ”Camelia” z Żywca i Skoczowa, męskie stroje, garnitury udostępnił Salon Firmowy „Moda-Pol” z Cieszyna i Bielska – Białej.

Pokaz zrobił ogromne wrażenie, był bardzo kolorowy i radosny, szczególnie podczas rozpoczęcia, kiedy to w programie tanecznym, przygotowanym przez córki pani Iwony pojawiła się najmłodsza ośmiomiesięczna Miriam  przebrana za motylka. Zachwyt wzbudziły awangardowe fryzury, szczególnie jedna przedstawiająca statek. Uczesania dowodzą niezwykłej fantazji i kunsztu fryzjerskiego pani Iwony. Wieczorem wystąpił zespół folklorystyczny „Bystrzyca” oraz Chór Kościelny z Jaworza, który uprzednio dał koncert w Kościele Ewangelickim w Istebnej. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, przerwana co prawda chwilowym brakiem prądu, ale udana. Tego rodzaju przypadki losowe się zdarzają, a nam wyjątkowo często, bo na naszych festynach albo „leje”, albo prąd wyłączają. No cóż nic na to nie poradzimy, choć pogodę zwykle wcześniej zamawiamy. Miejmy nadzieję, że na kolejne imprezy nam dopisze.

Dziękujemy naszym patronom medialnym, głównemu - Radio Bielsko oraz gazecie „Głos Ziemi Cieszyńskiej” i Telewizji TVS. Relacje przez nich nakręcone można zobaczyć na stronie www.tvs.pl, w programie „Kuklok kulturalny”. Dziękujemy także wszystkim sponsorom szczególnie Browarowi Tyskie za wsparcie w organizacji imprezy.

Tegoroczne „XII Dni Istebnej” zrealizowano ze środków własnych, Narodowego Centrum Kultury oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

 

 

Lucyna Ligocka – Kohut

 

 

 

PŁYTY „FOLKOPERACJI” do kupienia w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej w biurze lub na „Wystawie Twórczości Ludowej” w cenie 20 zł.

Zachęcamy do zakupu – płyta jest naprawdę świetna. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tej informacji wszyscy przybiegniecie po płyty, by wesprzeć i promować pierwszy folkowy zespół z naszej „Trójwsi”.

Autor zdjęć: Michał Legierski z Koniakowa

vf_logo_defin.pdf
drukuj drukuj
« powrót
Dodał: Dodano: 2008-07-11, godz. 08:27