Sport » Relacje i wyniki » Imprezy sportowo - rekreacyjne 2010
UPHILL MTB Beskidy raz jeszcze - relacja...

W strugach deszczu, wszędobylskim błocie, ale z uśmiechami na twarzach 53 zawodników i  6 zawodniczek wystartowało 24 lipca w Istebnej na pierwszej edycji cykl wyścigów UPHILL MTB Beskidy – jazdy indywidualne na czas w górach pogranicza polsko-czeskiego. 9 – cio km trasa prowadziła z Zaolzia przez Łączynę, Skałę i Pietraszonkę, gdzie droga ustąpiła miejsca trudnej technicznie ścieżce przez Gańczorkę na Tyniok, który był metą tego krótkiego, acz intensywnego wyścigu.

Trudność wyścigu polegała przede wszystkim na pokonaniu 470 m przewyższeń. Trudności techniczne oraz padający deszcz skomplikowały przejazd uczestników, którzy zmuszeni byli do wspięcia się na wyżyny własnych możliwości technicznych i kondycyjnych.

Organizacja startu przebiegała bardzo sprawnie dzięki profesjonalnemu pomiarowi czasu z użyciem elektroniki. Wyniki były już dostępne w kilka minut po przyjeździe ostatniego zawodnika.

Zawodnicy wystartowali w 7 kategoriach wiekowych i wypuszczani byli na trasę co 30 sekund według listy startowej. Taka forma wyścigu oznacza w większości samotną walkę z czasem i trasą, bo zawodnik nigdy do końca nie wie jaka zajmuje pozycję. Nie ma problemów z zatłoczonym startem, nie ma peletonu i rozpychania się łokciami. Każdy jechał swoim tempem i walczył z górą (i pogodą) sam na sam.

Zwycięzcami w swoich kategoriach zostali: Elżbieta Figura z Cięciny (K1), Filip Heczko z Trzyńca (M1), Wojciech Halejak z Gliwic (M2, najlepszy czas open 26 min. 54 sek.), Filip Kuźniak z Katowic (M3), Tomasz Ligocki z Siemianowic Śl. (M4), Jerzy Duda z Żywca (M5) i Petr Vesely z Trzyńca (M6).

Na podium stanęli także mieszkańcy gminy Istebna: Janusz Lewandowski, który zajął 2 miejsce w kat. M5 (13 open) i pomysłodawca zawodów - Wiesław Legierski - na 3 miejscu w kat. M3 (8 open). Niezłe wyniki osiągnęli też młodzi adepci kolarstwa górskiego z Istebnej: Michał Kuźma, Paweł Bury i Piotr Legierski, którzy zajęli odpowiedni 5,7 i 9 miejsce w kat. M2.

Bazą zawodów było schronisko „Zaolzianka” w Istebnej, którego kierownictwu organizatorzy bardzo dziękują za udostępnienia miejsca i pomoc techniczną w organizacji maratonu.

Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Ustronia, które organizuje wyścigi w ramach projektu „UPHILL MTB BESKIDY – ORGANIZACJA CYKLU WYŚCIGÓW W KOLARSTWIE GÓRSKIM NA POLSKO-CZESKIM POGRANICZU”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – POWT CZ-PL 2007-2013 Fundusz Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těąínské Slezsko.

Edycja w Istebnej była pierwszą z cyklu 4 wyścigów w Beskidach. Kolejne to: Bukovec – Girova (31 lipiec), Vendryne – Wlk. Czantoria (15 sierpień), Ustroń – Równica (21 sierpień).

Szczegółowe informacje o wyścigach, wyniki, zdjęcia i komentarze na stronie www.uphillMTB.pl

Materiał przygotował Wiesław Legierski

Zdjęcia - Marcin Kolonko