http://www.istebna.eu/mieszkaniec?ref=occ

Styczeń 2016

P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Sport » Relacje i wyniki » Imprezy sportowo - rekreacyjne 2010
Rekordowy finał MTB Marathon - podsumowanie


Każdego roku od 2005 r. gminę Istebna w celach sportowo-turystycznych tłumnie odwiedzają kolarze górscy uczestniczący w największym ogólnopolskim cyklu wyścigów MTB Marathon.

Kolejna, szósta już edycja odbyła się 25 września w idealnych warunkach pogodowych i zgromadziła na starcie rekordową, jak do tej pory, liczbę 820 uczestników! Szczęśliwie dla wszystkich sobotnia pora była ostatnim dniem bardzo dobrej pogody, co sprawiło że przebieg i odbiór zawodów był wyjątkowo pozytywny. Była to ostatnia, finałowa edycja sezonu 2010 będąca nieoficjalnym zakończeniem sezonu rowerowego ścigania na prawdziwych górskich trasach. Tradycyjnie trasa wyścigu stanowiła kompilację wszystkiego, co w Beskidach najciekawsze: strome podjazdy, szybkie, wąskie „single” przez las, techniczne zjazdy, malownicze grzbiety: Gańczorka, Tyniok, Ochodzita.

Dystanse 25, 55 i 75 km prowadziły m.in. przez: Połom, Leszczynę, Murzynkę, Stecówkę, Pietraszonkę, Gańczorkę, Tyniok, Cisowe, Rastokę, Wołową, Szańce (meta dystansu 25 km), Ochodzitą, Rupienkę, Sołowy Wierch, Słowację, Trójstyk, Hyrczavę, Kempę, Bukovec, Szymcze, Dzielec, boisko „Pod Skocznią” (meta dystansu 55 km). Giganci podejmujący najdłuższy dystans 75 km mieli jeszcze do pokonania Wilcze, Olecki, Wyśni Pole, Mrózków, Stożek, Kiczory, Mładą Horę, Suszki i do mety ponownie przez Dzielec na boisko przy amfiteatrze.

Koronny dystans 75 km wygrał jeden z najlepszych obecnie polskich kolarzy Adrian Brzózka z czasem 03:58:32. Ustąpili mu Bogdan Czarnota z oraz Andrzej Kaiser.

Na średnim dystansie 55 km nie do pokonania był Mateusz Zoń, który na mecie pojawił się po czasie 02:57:20. Miejsce drugie zajął Piotr Wilk, a trzeci był Karol Michalski.

Na krótkim, ale trudnym technicznie dystansie 25 km miłą niespodziankę sprawił mieszkaniec Istebnej, etatowy uczestnik zawodów MTB, Wiesław Legierski, który pokonując wszystkich rywali zajął pierwsze miejsce z czasem 01:28:01. Pół minuty za nim na metę wpadł Piotr Frankowicz, a trzeci był Michał Drabek.

Wyniki, relacje, multimedia dostępne na stronie organizatora www.mtbmarathon.pl

Trasy należały do wyjątkowo trudnych, jak przystało na beskidzką „Królową” prawdziwego górskiego ścigania – Istebną. To jednak nie odstrasza prawdziwych miłośników dwóch kółek na grubych oponach. Na trudnych trasach oprócz najlepszych maratończyków w kraju w zawodach startują zwykli amatorzy, a nawet początkujący rowerzyści, z których znaczna część podchodzi z dystansem do własnych możliwości i ostatecznego wyniku. Wielu z nich nie prowadzi typowo sportowego trybu życia, ale chętnie przyjeżdżają, aby uczestniczyć w kultowych zawodach w Istebnej, poczuć adrenalinę startu, pokazać się w towarzystwie gwiazd. Kolarstwo jest, obok narciarstwa, najszybciej rozwijającą się formą aktywnej turystyki i sportu w Europie, przynoszącą wymierne korzyści bazie turystycznej, zaangażowanej w ten rodzaj turystyki. Masowa ekspansja i moda na rower przyszła do nas z krajów zachodnich, co jest szansą na rozwój gmin podobnych do Istebnej, które nie mogą konkurować z potęgami turystyki, a wykorzystać mogą naturalne walory krajobrazowe i kulturowe. Gmina Istebna zainicjowała szeroki program promocji regionu poprzez wdrożenie przy pomocy środków unijnych projektu MTB Beskidy. Udział w projekcie podjęło już Miasto Ustroń, Związek Gmin Jabłonkowskich oraz od niedawna Miasto Wisła, co dobrze zapowiada przyszłość pomysłu rodem z Istebnej. W projekt angażują się także organizacje społeczne, stowarzyszenia, które współpracują w sposób rzeczowy, efektywny i z prawdziwym zapałem. Projekt nabrał tempa i rozwija się stopniowo, wymaga jednak systematycznej kontynuacji i wprowadzania nowych innowacyjnych elementów, aby skutecznie promować region i gminę. Środki unijne są dostępne, jednak prawdziwym wyzwaniem nie jest ich „pozyskanie”, ale skuteczne wdrożenie poprzez żmudną i wymagająca pracę w terenie. Bez pasji, poświęcenia i partnerskiej współpracy trudno jednak liczyć na efekty w dużej skali.

Zawody kolarskie w Istebnej należą do najpopularniejszych w kraju, zgromadziły już łącznie prawie 8 tys. zawodników z wielu krajów Europy i świata, nie licząc licznej rzeszy kibiców, osób towarzyszących. To doskonała i żywa promocja gminy na zewnątrz, gdyż wymierny efekt przynosi nie tylko w dniu zawodów, ale trwa przez cały rok, na wielu płaszczyznach i formach. Oprócz kolarstwa górskiego rozwija się także coraz szybciej kolarstwo szosowe, czego przykładem może być tegoroczne Tour de Pologne w Beskidach dla zawodowców czy bardzo popularny maraton „Pętla Beskidzka” i nowa etapówka ROAD Trophy dla amatorów. Z roku na rok stopniowo rośnie sprzedaż noclegów, wyżywienia, innych usług, co przyczynia się do poprawy jakości życia zwykłych mieszkańców i wzrost dochodów gospodarstw domowych.

Finałowa edycja MTB Marathon postawiła wyraźną „kropkę nad i” w kolarskim sezonie 2010. Kalendarz imprez kolarskich w Istebnej organizowanych przez profesjonalistów i pasjonatów rysuje się nadzwyczaj atrakcyjnie w roku 2011. Jeśli Gmina Istebna nadal będzie kontynuować promocję przy współpracy z gminami ościennymi, czeskimi i słowackimi efekty tego działania będą wyraźnie i trwale wpływać na życie zwykłych mieszkańców gminy.

Przygotował Wiesław Legierski

drukuj drukuj
« powrót
Dodał: jk Dodano: 2010-10-08, godz. 13:34