Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2012
Konkurs Wiedzy o Regionie - podsumowanie

Corocznie odbywający się w naszej gminie Konkurs Wiedzy o Regionie gromadzi coraz to liczniejszą ilość uczestników. W tym roku do konkursu zgłosiło się 41 dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół podstawowych oraz z gimnazjum.

VIII Konkurs Wiedzy o Regionie odbył się w dniu 30 marca 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie, a jego tematyka związana była z obchodami 300 lat Koniakowa.

Konkurs podzielony był na 2 części – indywidualną, w której uczniowie rozwiązywali testy odpowiednio do kategorii wiekowych oraz część grupową związaną z gwarową prezentacją regionalnych scenek.

Oto kilka pytań dla szkół podstawowych oraz gimnazjum:

• Wymień 4 miejscowości, z którymi sąsiaduje Koniaków;
• Wymień 8 przysiółków koniakowskich;
• W muzeum powstałym w 1962 roku znajduje się unikatowy eksponat. Podaj co to jest i kto go wykonał
• Po II wojnie światowej śląski teren Koniakowa powiększył się o ziemie należące do Małopolski – wymień przynajmniej dwa osiedla z nowego Koniakowa.
• Jakie imprezy organizowane są corocznie w Koniakowie?
• Przetłumacz słowa gwarowe: heknadla, róźiczka, podchlybiać sie,

Poziom wiedzy uczestników był bardzo zadawalający, za co słowa podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli przygotowujących swoich podopiecznych.

Cieszymy się  również z udziału wszystkich zebranych w strojach góralskich.

Jury konkursu w składzie: Helena Bojko – emerytowana nauczycielka, Urszula Gruszka - kierownik zespołu „Koniaków”, Sylwia Tumidajska - Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Elżbieta Legierska-Niewiadomska – dyrektor GOK oceniło uczestników w następujący sposób:

Kategoria szkół podstawowych:

1. Justyna Zogata – SP 1 w Koniakowie - 31 pkt. (na 40 do zdobycia)
2. Wojciech Krężelok – SP 1 w Koniakowie -  30,5pkt.
3. Kacper Legierski – SP 1 w Jaworzynce - 30 pkt.
Wyróżnienie – Anna Fiedor z SP 2 w Koniakowie Rastoce
Wyróżnienie – Alicja Małyjurek  z SP 2 w Jaworzynce
Wyróżnienie – Dominik Bocek z SP 2 w Istebnej
Wyróżnienie – Maciej Iwanek z SP 2 w Istebnej

Kategoria gimnazjum:

1. Artur Fiedor - 32 punkty (na 44 do zdobycia)
2. Karina Wojnar - 27,5 pkt.
3. Hubert Dragon - 25 pkt.

Wyniki grupowe:

1. SP 2 Jaworzynka Zapasieki - scenka ”Tacik i jego łokropne starości”
2. SP 1 Koniaków - scenka „Ło skarbach w Łochodzitej”
3. SP 1 w Istebnej - scenka „Ło eletryce”

Jako organizatorzy konkursu serdecznie dziękujemy dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Koniakowie panu Andrzejowi Ryłko za pomoc w organizacji.

Wszystkie dzieci i młodzież już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie w przyszłym roku!

Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej

Dodał: jk Dodano: 2012-04-03, godz. 22:12