Kultura » Aktualności kulturalne » Aktualności kulturalne 2014
Pierwszy dzień Dni Koronki Koniakowskiej juz za nami!

Pomimo, że pogoda troszeczkę straszyła, słońce jednak towarzyszyło nam do samego końca. Rozstrzygnięto konkurs Gry na Trąbicie, w którym zwyciężyli: w kategorii do 18 lat, Dawid Broszczakowski z Kęt; w kategorii dorośli, Dariusz Szleda z Tychów, a najmłodszym uczestnikiem był Mateusz Ratusznik (lat 7) z Wrocławia. Niestety wszystkie trzy trąbity ufunudowane jako nagrody przez organizatora Tadeusza Ruckiego z Koniakowa wyjechały poza Trójwieś, ale mamy nadzieję, że nasi mieszkańcy już od dziś będą ćwiczyć, by w przyszłym roku nie dać się pokonać. Tegorocznym zwycięzcom oczywiście serdecznie gratulujemy.
Podziwialiśmy dziś również dzieci z kapeli Moniki Wałach - Kaczmarzyk "Mała Jetelinka", które pięknie zagrały, zaśpiewały i zatańczyły, oczywiście tradycyjne nuty z naszej Trójwsi.

Serdecznie zapraszamy na dalsze obchody święta naszych koronek, zwiedzania wystaw, brania udział w konkursach.

W programie do niedzieli jeszcze:

- Występy Zespołu Regionalnego „Koniaków”, zabawa taneczna w Kopyrtołce, koncert laureatów Nowej Tradycji Agaty Siemaszko i Kuby „Bobas” Wilka;

- Espozycja Największej Koronki Koniakowskiej Świata w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie
, której towarzyszy projekcja filmu pt. koronkowa robota zrealizowanego przez Zamek Cieszyn  oraz wystawa koronek  Marioli Wojtas w godz. 10.00 – 18.00.

- Konkurs plastyczny dla dzieci pt. koronkowy Koniaków, który zostanie przeprowadzony w niedzielę w Chacie na Szańcach. Dzieci od południa będą mogły malować swoje obrazy, najlepsze zostaną nagrodzone, a wyniki ogłoszone na zakończenie dnia.

- Konkursu na Najpiękniejszą Koronkę Koniakowską w Muzeum Koronki Koniakowskiej. Odwiedzający goście i turyści muzeum mogą oddawać głosy na wybrane przez siebie rózićki. W niedzielę o godz. 17.00 głosy zostaną podliczone i wyniki ogłoszone o 18.00. Nagrody sponsoruje firma Mokate w postaci ekspresu do kawy i zestawów produktów oraz kompletów nici od Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej.

- Kiermasz twórczości ludowej, przy Chacie na Szańcach, gdzie twórcy prezentuja nasze tradycyjne rękodzieło, jak rzeźbę, haft krzyżykowy, krawiectwo, malowanie pierników, ceramikę i oczywiście koronkę. W Chacie na Szańcach podziwiać można także wystawę koronek koniakowskich Beaty Legierskiej, która została użyczona z Galerii Kukuczka.

Serdecznie zapraszamy !!!

Lucyna Ligocka - Kohut